Deniz salyası kabusu sürüyor. Deniz suyu sıcaklığının yükselmesi veya denizlerin durgunlaşması üzerine oluşan deniz salyasının ortaya çıkmasının asıl önemli nedenlerinden biri de çevre kirliliğinin denizlere yansımasıdır. Ülkemizde Marmara Denizinde başlayan salya kabusu, Ege ve Akdeniz'e doğru da yol almış durumda. Dalgıçlar tarafından İzmit Körfezi'nde görüntülenen denizaltı, çürümüş müsilaj ve boğulmuş deniz canlıları ile kaplanmış halde. 
 
 "İLK KEZ GÖRÜDÜĞÜMÜZ BİR GÖRÜNTÜ"
Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyası, denizin dibinde görüntülendi. Gölcük ilçesinde bulunan Halıdere’de dalış yapan Levent Şişman, müsilajın suyun altında beyazlaşarak, alt tabakada çürümeye başladığını fark etti. İlk kez deniz salyasının siyahlaşmış halini gördüğünü söyleyen Şişman, "Bu bizim ilk kez gördüğümüz bir görüntü. Suyun altında beyazlaşıp, alt tabakada da siyahlaşmış yani çürümeye başlamış. Müsilaj ocak ayında ortaya çıktı. Bunlar aslında kademe kademe ilerliyor. Birinci kademede suyun altında bir kar bulutu gibi başlamıştı, daha sonra şubat ve mart aylarında tabaka tabaka sakız şeklinde bir kıvamda oldu. Daha sonra bu yoğunlaştı ve denizin üstüne çıkmaya başladı" dedi.

ÇÜRÜMELER BAŞLADI
Müsilajla ocak ayından bu yana mücadele edildiğine değinen Şişman, "Bu daha önceki yıllarda da oluyordu. Bu yoğunlukta değildi, ilk defa bu yoğunlukta oldu. Şimdi bu gördüğüm görüntü, deniz tabanındaki tahribat ilk kez karşıma çıkıyor. Evet bundan 1 ay öncesine kadar ölü canlılar, ölü balıklar oluyordu. Solungaçların içine giren müsilaj, hayvanın solumasına engel olarak öldürüyordu. Şimdi yengeç ölümleri ve çürüme var. ‘Metan gazı üretmeye de başlayabilir’ konusu var. Bunlar araştırılacak" ifadelerini kullandı.

"BOĞUP ÖLDÜRMÜŞ"
Levent Şişman, deniz tabanında beyazlaşma olduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:
"Beyazlaşma dikkatimi çekti. Topak topak deniz tabanını örtmüş, altında kalan canlıları da boğmuş, resmen öldürmüş. Bunun altında yengeç var, ekosistemdeki canlılar var, deniz otları, deniz çayırları, yosunlar var. Bunlar, balıkların yumurtalarını bıraktıkları yerler. Bunların ölümlerine sebep olmuş. Tabakayı kaldırdığımız zaman da siyahlaşmış var, çürüme söz konusu. Bunu gördüğümde şaşırdım. Sürekli dalış yapan bir derneğiz. Bunun ilerisinde daha kötü senaryolar var. Marmara Denizi bize ait bir deniz. Böyle ilerlerse bunu kullanamayacağız"

Deniz dibinde müsilajın yoğunluğu görüntülendi Deniz dibinde müsilajın yoğunluğu görüntülendi Anadolu Ajansı, Tavşan Adası açıklarında 30 metre derinlikte gerçekleştirilen dalışta, müsilajın geniş bir alanda ve deniz suyunun tamamına yoğun bir şekilde dağıldığını görüntüledi.

Müsilaj tehdidinde Akdeniz'de risk altında Müsilaj tehdidinde Akdeniz'de risk altında Deniz araştırmaları yapan Prof. Dr. Deniz Ayas, müsilaj tehlikesinin Akdeniz'de de görüldüğünü açıkladı.

Marmara müsilajı yeniden kıyılara birikti Marmara müsilajı yeniden kıyılara birikti İstanbul'da bir kaç gündür etkili olan sağanak yağış ve rüzgar, açıklarda görülen müsilaj tabakasını yeniden kıyılara doğru itti.