Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na TBMM Grup Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşmada yapmış olduğu ithamlardan dolayı kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından açıldı. Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun partisinin dünkü TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Erdoğan'a yönelik kişilik haklarını ihlal edici mahiyette, şahsiyet haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu kaydedilirken, Cumhurbaşkanına "kul hakkı yemek, hukuku kayıt dışına çıkarmak" gibi ithamlarda bulunduğuna da yer verildi.

BU İLK DAVASI DEĞİL
Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik isnatlarının daha önce de birçok kez dava konusu yapıldığı ve bu söylemleri nedeniyle tazminata mahkum edildiği aktarılan dilekçede, "Davalının mahkeme kararlarına rağmen aynı iddia ve isnatları sürdürmeye devam etmesi, insan hakları belgelerinde ve Anayasa'da güvence altına alınan temel haklardan olan 'manevi hakların korunmasına' asgari düzeyde bile saygı göstermediğini ortaya koymaktadır." ifadeleri de yer aldı.

500 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI
Dava dilekçesinde 500 bin lira manevi tazminatın Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tahsili ile mahkeme kararının yüksek tirajlı bir gazetede yayınlanması talep edildi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı açıklamada "Yalanlara aldanmayın, Türkiye Kanal İstanbul projesine kavuşacak" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırdı CHP liderine istifa çağrısı yapan Erdoğan, "İpliğini pazara çıkardık. Ana muhalefetin, yani ana hiyanetin başına çağrımı tekrarlıyorum. Ortada bir para gönderme işi olmadığına göre istifa etmesini bekliyorum" dedi.