Çiftlik Bank üzerinden 77 bin kişiden 500 milyon lira vurgun yaparak yurt dışına kaçan "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın, teslim olacağına yönelik açıklamasının ardından dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen operasyonla Türkiye'ye getirildi.

Aydın'ın, Bursa'da bir bodrum katta başlayan Çiftlik Bank macerası, 3 yıllık firarın ardından dün sona erdi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI
En çok merak edilen sorulardan biri, 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın neden teslim olduğuydu.

TRT Haber'e göre Aydın, ilk ifadesinde, "Ailemle sorun yaşadığım için teslim oldum" ifadelerini kullandı.

BORÇLARINI ÖDEYECEĞİNİ SÖYLEDİ
Ön görüşmedeki ilk ifadesinde Mehmet Aydın, borçlarını ödeyeceğini söyledi.

Aydın, borcu kadar alacaklarının da olduğunu ancak borcunun büyük bir bölümünü ödediğini söyledi.

Mehmet Aydın'ın, Brezilya’dan gelirken yanında şirketiyle ilgili belgelerin dışında alacaklılarının bulunduğu bir liste de getirdiği öğrenildi.

"NEDEN TESLİM OLDUN?" SORUSUNU CEVAPLADI
"Neden teslim oldun?" sorusuna Aydın, "Çok zorlandım, ailemle sorun yaşadım, ayrılık noktasına geldim." şeklinde cevap verdi.

'Tosuncuk'un, kendisine yurt dışında ve çevresinde zorluklar çıkarıldığını söylediği de öğrenildi.

Öte yandan, teslim edilen belgelerin incelenmesinin tamamlanmasının ardından Mehmet Aydın'ın resmi sorgusunun alınmasına başlanacağı öğrenildi.

75 BİN YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın’ı taşıyan uçak dün akşam saatlerinde İstanbul Havalimanı'na inmişti.

Aydın, hakkında devam eden soruşturma ve daha önce açılan kamu davaları kapsamında havalimanında gözaltına alınmıştı. 

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucusu ve 2 yıldan fazla süredir firari olan Mehmet Aydın, 3 bin 762 kişinin mağdur olduğu davada 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

NELER YAŞANMIŞTI?
Çiftlik Bank sistemine para yatıran çok sayıda kişi mağdur olduğu gerekçesiyle 2018'de yargı yoluna başvurmuş, "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın ise, kurduğu sistem üzerinden topladığı paraların bir kısmıyla yurt dışına firar etmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatmış ve Türkiye'nin birçok ilinden mağdurun ortaya çıkması üzerine Başsavcılık, soruşturmanın tek elden yürütülebilmesi amacıyla diğer illerdeki adliyelere de yazı göndermişti.

3 MİLYON 90 BİN LİRAYA EL KONULMUŞTU
Soruşturma kapsamında şirket yetkilileri hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbirleri uygulanırken, bu sistem sayesinde birikip suçtan elde edildiği anlaşılan 3 milyon 90 bin 340 liraya, ayrıca 16 şüpheli ile sistemde işlem yapan 3 firmanın malvarlıklarına da el konulmuştu.

BİNLERCE İNSAN MAĞDUR OLDU
Mevcut verilere göre şüphelilerce kurulan internet sitesinde sisteme yatırım yapmış olan 132 bin 222 ayrı katılımcı bulunduğu, ayrıca sistemde yatırım yapmayan 388 bin 99 kişinin daha mevcut olduğu tespit edilmişti.

KIRMIZI BÜLTEN DÜZENLENMİŞTİ
Mağdur sayısının sürekli artması üzerine soruşturma derinleştirilirken, sistemin kurucularının yakalanması için operasyonlar düzenlenmişti.

Bu kapsamda gözaltına alınan şüphelilerden 13'ü tutuklanırken, haklarında yakalama kararı çıkarılan aralarında sistemin kurucusu firari Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 6 kişi hakkında ise kırmızı bülten düzenlenmişti.

'Tosuncuk' Türkiye'de! 'Tosuncuk' Türkiye'de! Brezilya'da Türk makamlarına teslim olduktan sonra sınır dışı edilerek ülkeye gönderilen 'Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, Türkiye'ye geldi.

Teslim olmuştu: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın hakkında yeni karar Teslim olmuştu: Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın hakkında yeni karar Yayınladığı bir video sonrası teslim olacağını açıkladıktan sonra, Brezilya'da Türk makamlarına giderek teslim olan Mehmet Aydın hakkında 4 gün ek gözaltı süresi verildi.