Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çinli Sinovac firmasına ait Covid-19 aşısı CoronaVac'a ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamada şunlar kaydedildi: Bilindiği üzere aşıların dağıtım öncesi kapsamlı analizleri yapılmaktadır. CoronaVac isimli aşının da her bir serisi aynı şekilde Bakanlığımızın uluslararası standartlardaki laboratuvarlarında analiz edilmektedir. Rutin prosedür olarak aşıların uygulanmak üzere dağıtımının akabinde de takipleri sürdürülmektedir. Bu süreçte CoronaVac’ın 306.080 dozluk B18880035A serisinde 450 adet aşının primer (flakon) ve sekonder (kutu) ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olduğu görüldü. Bu durum üzerine ilgili serinin tamamının uygulanması, güvenlik açısından gösterdiğimiz yüksek hassasiyet nedeniyle durdurulmuş ve analiz süreci yeniden başlatıldı. İlgili çalışmalar tamamlanmış olup analiz sonuçları uygun bulunmuş. Sonuç itibarıyla 450 adet CoronaVac aşısının primer ve sekonder ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde 2 günlük fark olması dışında bir hataya rastlanmamış olup güvenlik açısından aşıların uygulanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

Çin aşısı Sinovac için kapsamlı araştırma: Sonuç umut verici Çin aşısı Sinovac için kapsamlı araştırma: Sonuç umut verici Brezilya'da Çin merkezli biyoteknoloji şirketi Sinovac'ın ürettiği ve Türkiye'de de kullanılan CoronaVac aşısıyla ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapıldı. 45 bin kişi üzerinde Çin aşısı yapılarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Çin aşısında antikor yüzde 98.2 Çin aşısında antikor yüzde 98.2 Adana'da, Balcalı Hastanesi’nde yapılan Covid-19 aşı çalışmasının ilk sonuçları yayınlandı. İki doz Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronoVac aşısı uygulanan sağlık çalışanlarının antikoru yüzde 98.2 tespit edildi.

Çin aşısına derin analiz Çin aşısına derin analiz Sağlık Bakanlığından, Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği “CoronaVac” adlı Covid-19 aşısının Türkiye'ye getirilmesinin ardından yaşanan sürece ilişkin yazılı açıklama yapıldı.