Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından MİT operasyonunla yakalanarak Türkiye'ye getirildiği öğrenilen Orhan İnandı'nın ifadesi orataya çıktı. İnandı, örgüte dair çarpıcı itiraflarda bulunurken, FETÖ içerisinde 36 yıldır aktif olarak görev yürüttüğünü anlattı.

SORGUDA 15 TEMMUZ DETAYI

FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu İnandı ifadesinde FETÖ için “örgüt” ya da “terör örgütü” ifadelerini kullanmadı. Bunun yerine FETÖ'ye "cemaat" örgüt elebaşısına da "hoca efendi" demeyi sürdürdü.

İnandı ifadesinde örgüt içerisinde yıl yıl nasıl faaliyet yürüttüğünü, FETÖ'nün yurtdışında nasıl yapılandığını, para kaynaklarını ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası durumu anlattı.

FETÖ ELEBAŞIYLA GÖRÜŞMÜŞ

İnandı ifadesinde 15 Temmuz darbe girişiminin en kritik isimlerinden Adil Öksüz ile üniversite yıllarında tanıştığını belirtti.

Türkiye'de FETÖ'nün farklı kademelerinde bulunduktan sonra Kırgızistan'a görevlendirildiğini söyledi.

Orhan İnandı belirli aralıklar ile FETÖ'nün ABD'deki yerleşkesine giderek hem oradaki üst düzey sorumlular hem de örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğünü belirtti.

Gülen ile son görüşme bu martta

İfadeye göre bu görüşmelerin sonuncusu mart ayında gerçekleşti.

İnandı'nın ifadesine göre örgütün FETÖ'nün finans aracı olduğu belirlenen "Kaynak Holding" yurt dışına para sevki için de kullanılıyordu.

ORTA ASYA SORUMLUSU OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

2017 yılında Kırgızistan'ın yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Tacikistan da sorumlu Orta Asya sorumlusu görevine getirildiğini itiraf etti.

15 TEMMUZ SORASI FETÖ'DE YAŞANANLARI ANLATTI

İnandı ifadesinde örgütün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında girdiği kriz dönemini de anlattı.

Buna göre FETÖ'nün mal varlıklarına el konulması ile maaş bile ödeyemez hale geldi ve mal varlıklarını satmaya başladı.

Ayrıca yurt dışındaki örgüt mensuplarını da yakalanma korkusu sardı.

FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu tutuklandı FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu tutuklandı MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirilen FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan tutuklandı.

FETÖ'cü Orhan İnandı adliyeye sevk edildi FETÖ'cü Orhan İnandı adliyeye sevk edildi FETÖ'nün sözde Orta Asya genel sorumlusu Orhan İnandı adliyeye sevk edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: MİT FETÖ'nün kritik ismini yakaladı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: MİT FETÖ'nün kritik ismini yakaladı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan; "MİT FETÖ'nün kritik ismini yakaladı" dedi.