Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, stoklarında bol miktarda Kovid-19 aşısı bulunan zengin ülkelere seslendi.

Düşük gelirli ülkelere aşı sağlanabilmesi adına destekleyici aşıların ertelenmesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, "Küresel olarak şimdiye kadar 5,5 milyar doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Ancak bunların yüzde 80'i yüksek ve orta üst gelirli ülkelerde uygulandı." dedi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün, bu ay sonuna kadar her ülke nüfusunun yüzde 10'u, yıl sonuna kadar yüzde 40'ı ve 2022'nin ortasına kadar da yüzde 70'inin aşılanma hedefinin devam ettiğini belirtti.

Yüksek gelirli ülkelerin neredeyse yüzde 90'nının yüzde 10 hedefine, yüzde 70'den fazlasının ise yüzde 40 hedefine şimdiden ulaştığına dikkati çeken Ghebreyesus, "Hiçbir düşük gelirli ülke her iki hedefe de ulaşamadı ama bu onların suçu değil." dedi.

YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER BAĞIŞ SÖZÜ VERDİ

Ghebreyesus, zengin ülkelerden ve aşı üreticilerinden mazeretler duyduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Aşı eşitliği hakkında çok şey konuşuldu, ancak çok az eylem yapıldı. Yüksek gelirli ülkeler 1 milyardan fazla doz bağış sözü verdi ama bu dozların yüzde 15'i gerçeğe dönüştü. Üreticiler, COVAX ve düşük gelirli ülkelere öncelik sözü verdiler. Daha fazla vaat istemiyoruz. Sadece aşıları istiyoruz. Şimdi boş vaatlerin değil, gerçek liderliğin zamanıdır."

Dünyanın virüsün yayılmasını engelleyecek ve hayat kurtaracak imkanlara sahip olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, ancak bu imkanların etkili ve adil kullanılmadığını ifade etti.

DSÖ’den Avrupa için korkutan uyarı: Ciddi endişe duyuyoruz DSÖ’den Avrupa için korkutan uyarı: Ciddi endişe duyuyoruz Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'da koronavirüs vaka sayısında ciddi artış yaşandığını ve aynı zamanda geçtiğimiz altı haftada aşılamada yavaşlama olduğunu açıkladı. DSÖ’nün Avrupa direktörü Hans Kluge, virüsün bulaşmasındaki artıştan endişe duyduğunu belirtti.

DSÖ 'sessiz katil'e dikkat çekti: 1,3 milyar kişi yüksek tansiyon hastası DSÖ 'sessiz katil'e dikkat çekti: 1,3 milyar kişi yüksek tansiyon hastası Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada 1 milyar 300 milyon yüksek tansiyon hastası olduğunu açıklarken "sessiz katil" olarak nitelenen hastalığın, kalp-damar hastalıklarından ölümlerin üçte birinden sorumlu olduğunu belirtti.