Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen MÜSİAD'ın 26. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Kurulda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Dünya teknoloji devrimini yaşarken biz tüm mücadelemizi iç çekişmelere harcadık.. Büyük sıçramayı bu yüzden kaçırdık" dedi.

"BÜYÜK SIÇRAMAYI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KAÇIRDIK"

"Türkiye'yi 2023 hedeflerine inşallah sizlerle birlikte ulaştıracağız. Evlatlarımıza 2053 vizyonunu sizlerle birlikte emanet edeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaşadığımız coğrafyayı 1000 yıldır vatanımız yapmak için verdiğimiz mücadelenin emsali yoktur. Anadolu topraklarını bize çok görenler, milletimizi buradan kazıyıp atmak için çok uğraştılar. Milletimizin fedakarca yürüttüğü mücadele sayesinde vatanımızı korumayı başardık. Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda, millet olarak batının güvenlik ve refah seviyesine baktığımızda sanayi devrimini kaçırdığımızı görüyoruz. Bugün kardeş coğrafyalar olarak baktığımız yerler birer birer elimizden çıkarken üzerimize binen yükün altında ezilmemeye çalışıyorduk. İstiklal harbini zaferle sonuçlandırarak kendimize yeni bir istikamet belirledik ama bu dönemde de rahat bırakılmadık. Büyük sıçramayı da önemli ölçüde kaçırdık." dedi.

"TÜRKİYE BU DEFA TRENİ KAÇIRMAYACAK"

"Dünya yepyeni bir dönemin eşiğindedir. Aynı zamanda yeni kurulacak küresel siyasi ve ekonomik yönetim sisteminin de ayak sesleridir" diyen Erdoğan, "Türkiye inşallah bu defa treni kaçırmayacak hem de en ön tarafından hak ettiği yeri alacaktır. Geçmişteki fırsatları hep kaçırdık, bu defa nasıl oluyor da bu kadar özgüvenli konuşabiliyoruz? Türkiye geleceğini inşaya odaklanmış durumdadır. Ülkemizin dört bir yanını her alanda yatırımlarla, hizmetlerle, eserlerle donatarak ihtiyacımız olan altyapıya kavuştuk" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bu tabloyu tersine çevirmek, eski Türkiye tartışmalarını hortlatmak için uğraşanlar da yok değil. Hamdolsun bugüne kadar başaramadılar. İnşallah büyük Türkiye inşası yolundan en küçük sapmaya izin vermeyeceğiz" dedi.

"OĞUL BUSH'A 'BİZE NİYE İHA VERMİYORSUNUZ?' DİYE SORDUM"

Türkiye'nin teknolojiye dayalı üretimde kendi markalarını çıkarır ve dünyaya kabul ettirir seviyelere geldiğini belirten Erdoğan, "Geçmişte kaçırdıklarımıza ah vah etme değil, geleceği yakalama peşindeyiz. Şu anda başbakan olmadan kısa bir süre önce dünyayı dolaşıyorum. Oğul Bush'u ziyaret ettim. Bush'a 'bize İHA niye vermiyorsunuz' diye sordum. Rice'ı çağırdı, 'Türkiye'ye İHA niçin vermediniz' diye sordu. Kendisi de hemen dedi talimatı verelim, İHA gönderelim. Fakat İHA'yı bize o zaman sadece 2 günlüğüne verip tekrar geri alma durumundaydı. Nedir koordinatları belirliyordu. Sonra bu şekilde İHA verdiler. Ama ne oldu bizi ev sahibi yaptılar. İHA'yı biz üretir hale geldik. Ardından SİHA üretir hale geldik. Şimdi işi ileri götürerek AKINCI denilen görevi, başarısı çok çok farklı olan silahlı insansız hava aracının en üst segmentini dünyanın ilk 3'ü içerisinde yer alanı üretir hale geldik. Baykar şu anda yetiştiremiyor. Böyle bir noktada, böyle bir durumda. Bunlarla beraber bunların mühimmatını da Türkiye kendisi yapar hale geldi. Türkiye'nin savunma sanayinde dünyada bulunduğu yeri farklı bir konuma taşımış oldu" dedi.

"2023 hedeflerimize maruz kaldığımız tüm sabotajlara rağmen adım adım yaklaşıyoruz" diyen Erdoğan, "Eğer bugün Gabar'da Bestler Deresi'nde terörle mücadelede çok çok önemli bir mesafe kat ettiysek bunlarla beraberdir. Bu imkanlar olmasaydı terörle mücadelede bu başarıyı yakalaybilir miydik? Hayır. Diyarbakır'ın cadde sokaklarında rahatlıkla dolaşılıyorsa işte bundan dolayı. Cudi'de böyle, Gabar'da böyle. Yurt içinde yurt dışında böyle" dedi.

"2053 VİZYONUMUZU ŞEKİLLENDİRECEĞİMİZ DÖNEME GİRİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonraki süreç daha huzurlu, daha farklı olacak. Gençlerimize bırakacağımız bir vasiyetimiz var. En büyük miras 2053 vizyonumuzu yavaş yavaş şekillendirileceğimiz döneme giriyoruz. Akıncı'nın teslim töreninde gördüğüm gençlik beni çok etkiledi. 3500 genç orada bu eserin sahibiydi. Gece gündüz demeden çalıştılar, gayret ettiler, eserleri ortaya çıkardılar. Hala çalışıyorlar. Bu yarışı önde götüreceğiz. Bir kere azmettin mi tevekkül et, gerisine karışma. Ben böyle bir nesil gördüm. Şimdi bu nesil inşallah 2053'te farklı olacak. İşte karşımda MÜSİAD'ı da bu neslin büyükleri olarak görüyorum. Bu neslin inşası ve ihyasında en önemli bir kurum olarak görüyorum. Türkiye'yi bu yoldan geri çevirmeye, saptırmaya da, siyasi, sosyal, ekonomik uçurumların kenarına getirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Hep daha ileriye gidecek ve mutlaka hedeflerimize ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdem Bayazıt'ın şiirini dinlerken gözyaşlarını tutamadı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdem Bayazıt'ın şiirini dinlerken gözyaşlarını tutamadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 81 ilinden gelen gençlerle buluşmasında, yıllar önce annesi Tenzile Erdoğan’a okuduğu şiiri duyunca gözyaşlarını tutamadı.

Erdoğan: İstismarın kol gezdiği partilerin derdi kadın değildir Erdoğan: İstismarın kol gezdiği partilerin derdi kadın değildir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete yüklendi. Erdoğan "Tacizin, istismarın, tecavüzün, aşağılamanın kol gezdiği parti teşkilatlarını, belediyelerini, meclis gruplarını düzeltmek için en küçük bir adım atmayan partilerin derdi kadın da değildir, insan da değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonun en kısa sürede kontrol altına alınacağını ve fahiş fiyatların önüne geçileceğini açıkladı.

Erdoğan'dan Akşener'e tepki: Sen kimi, kime benzetiyorsun? Erdoğan'dan Akşener'e tepki: Sen kimi, kime benzetiyorsun? Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'e 'Fatih' benzetmesine nedeniyle sert tepki göstererek, "'Bunlar Fatih'in kim olduğunu anlamamış, bilmiyorlar. Meral Hanım, sen kimi, kime benzetiyorsun? Duvarlarımıza 'Zulüm 1453'te başladı' diye yazanlarla aynı yolda yürüyorsun'' dedi.