Milli Savunma Bakanlığı Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin faaliyetleri yönelik ilan ettiği NAVTEX ile Kıta Sahanlığı Anlaşmasıyla belirlenen kıta sahanlığı iyi uyumlu olacak şekilde gerçekleştirilen araştırma ve sondaj faaliyetleri hakkında ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğunu vurguladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu iddialar gerçek dışı ve yanıltıcı olarak nitelendirildi.

SİSMİK VE SONDAJ GEMİLERİ FAALİYETİNE DEVAM EDİYOR

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Sismik Veri Toplama Projesi ve sondaj faaliyetleri kapsamında Akdeniz'de Oruç Reis, Karadeniz'de Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemileri, Fatih ve Kanuni sondaj gemileri ile Denar-2 Gemisi tarafından sondaj faaliyetlerinin, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının refakat ve kontrolünde devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

KITA SAHANLIĞI ANLAŞMASI'NA BAĞLIYIZ

"Sürdürülen araştırma ve sondaj faaliyetlerinde belirlenen bölgeler ve sahalar, 2011 yılında KKTC ile imzaladığımız Kıta Sahanlığı Anlaşması'yla belirlenen ve 18 Mart 2020 tarihinde Birleşmiş Milletlere sınırları bildirilen kıta sahanlığımız ile uyumlu olacak şekilde, bilimsel ve teknik gereklilikler ile ihtiyaçlara göre tespit edilmektedir. Bu kapsamda son olarak Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için Mersin Körfezi'nin güneybatısında ihtiyaç duyulan saha NAVTEX ilanı ile yayımlanmıştır.

ORTAYA ATILAN İDDİLAR TAMAMEN GERÇEK DIŞI

Saha incelendiğinde ortaya atılan iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu açıkça görülmektedir. Mavi vatandaki faaliyetlerin ilgili bakanlık ve kurumların koordineli çalışması ile hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde icra edildiği böyle bir dönemde asil milletimizi yanıltıcı ve milli faaliyetlerimize zarar verecek mahiyette iddia ve ithamların gündeme getirilmesinin arkasında bilgisizlik yoksa art niyet vardır. Mavi vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasına ve savunulmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla devam edilecektir."

NAVTEK İLAN EDİLEN SAHAYLA İLGİLİ HARİTALAR PAYLAŞILDI

Açıklamada ayrıca NAVTEX ilan edilen sahalara ilişkin haritalara da yer verildi.