Ercan Seki ABUJA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun son durağı Nijerya’nın başkenti Abuja’da resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak anlaşmaların imza törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında Buhari ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Türkiye-Nijerya ilişkilerini tüm veçheleriyle gözden geçirdiklerini bildirerek şunları kaydetti:

"Münasebetlerimizi her alanda nasıl daha ileriye taşıyabileceğimize ilişkin fikir teatisinde bulunduk. İş birliğimizi derinleştirmek hususunda aynı kararlılığı paylaştığımızı memnuniyetle müşahede ettik. Önümüzdeki yıl diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 60. yıl dönümünü idrak edeceğiz. Kıtanın üretim merkezi konumundaki Nijerya ile geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz 2 milyar doları buldu. Stratejik ortaklık temelinde şekillenen Afrika’yla ilişkilerimize mevcut ziyaretlerimizle ivme kazandırıyoruz."

Türkiye’nin Afrika’daki büyükelçiliklerinin sayısının 43’e ulaştığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya ile iş birliğini her alanda daha ileriye taşımada kararlı olduklarını vurguladı.

KABİLİYETLERİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ

Türkiye olarak, dost ve kardeş Nijerya’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildiren Erdoğan, "Terör örgütleri, silahlı çeteler ve deniz haydutlarıyla eş zamanlı mücadele yürüten Nijerya ile askerî savunma ve güvenlik konularındaki birliğimizi güçlendiriyoruz. Savunma sanayi ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkân ve kabiliyetlerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız" dedi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: Terörle mücadelede sergilediğimiz bu hassasiyetin Nijerya makamları nezdinde de karşılık bulacağına eminim. Malumunuz Türkiye’de uzun yıllardır PKK, PYD, FETÖ, DEAŞ başta olmak üzere çeşitli sayıda terör örgütüyle mücadele ettik. 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ’nün Nijerya’da sürdürdüğü yasa dışı faaliyetler hakkında Nijerya makamlarıyla gerekli bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz.

BUHARİ: CÖMERTLİĞİNİZLE TÜM DÜNYAYA ÖRNEKSİNİZ

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, iki ülke arasında yedi yeni anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandığını belirterek “Enerji, savunma sanayisi, madencilik ve hidrokarbon alanlarında anlaşmalar imzaladık. Bu anlaşmaların en kısa zamanda uygulamaya geçmesini umuyoruz” dedi.

Buhari, görüşmelerde Nijerya’nın yeni tip koronavirüs protokollerinin değiştirilerek Türkiye’ye uygulanan seyahat yasaklarının kaldırıldığını ifade etti. Buhari, TİKA’nın Nijerya’ya gerçekleştirdiği desteklerden dolayı Türkiye’ye şükranlarını sundu. Cömertliği ve iş birliği için Erdoğan’a teşekkür eden Buhari “Çatışma alanlarından kaçan 4 milyon kişiye ülkenizde ev sahipliği yaptığınız için teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Bütün dünyaya örnek teşkil ediyorsunuz.” ifadesini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM sistemi adaletsiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM sistemi adaletsiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupalı siyasetçilerin İslam düşmanlığıyla mücadele etmek yerine bunu siyasi ranta çevirmenin ve oya devşirmenin hesabını yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan’a gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan’a gidecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Ekim'de Azerbaycan'ı ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'daki temaslarının ardından özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.