Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu'na katılarak, Erbakan hakkında duygulandıran sözler söyledi. Programa video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Erbakan Hocamız yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya diyerek sembolleştirdiği davasına son nefesine kadar sahip çıkmıştır" dedi.

"ERBAKAN, MÜSLÜMANALRI DEMOKRATİK SİVİL SİYASETE TEŞVİK ETTİ"
Erdoğan mesajında, merhum Necmettin Erbakan'ı sadece Türkiye ve Türk siyaseti üzerinden okumanın onun yarım asırlık mücadelesini dar kalıplara hapsetmek olduğunu söyledi.

Erbakan'ın ilk günden beri davasının esasının şefkat, hedefinin de tüm insanlığın saadeti olduğunu söylediğini hatırlatan Erdoğan, "Gerek 1990'ların başında ESAM'ın öncülüğünde başlatılan Müslüman Topluluklar Birliği kongreleri, gerekse 1997 yılında kurulan D-8 teşkilatı, merhum Erbakan'ın bu küresel vizyonunun en somut örnekleridir. Hocamızın İslam alemine yaptığı eşsiz katkılardan biri de hak ve batıl mücadelesinde, hak ve adalet arayışlarında Müslümanları demokratik sivil siyasete teşvik etmesidir. 'Siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir' diyen Erbakan, ziyaretine gelen kanaat önderlerine mücadelelerini meşru zeminde sürdürmeleri gerektiğini ifade etmiştir" dedi.

"KENDİ DAVASINI SAVUNMUŞ, DAİMA İDEALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞMUŞTUR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikbalin teminatı olarak gördüğü gençlere çok büyük ihtimam gösteren Erbakan'ın, "Bir milletin asıl gücü topu, tüfeği, tankı değil, imanlı ve inançlı gençliğidir" diye tarif ettiği feragat ehli ve fedakar bu neslin yetişmesi için, ömrünün sonuna çalıştığını ve çabaladığını dile getirdi. 

Merhum Erbakan'ın hayatına ve mücadelesine bakıldığında özellikle öne çıkan hususun onun özgünlüğü olduğunu aktaran Erdoğan, "Hocamız mevcut siyasi akımlara eklemlenmek yerine millete üçüncü bir yol önermiş. Kendi davasını savunmuş, daima kendi ideallerinin peşinde koşmuştur. Kurucusu olduğu Milli Görüş, ilhamını medeniyet değerlerimizden alan, milletin kadim değerlerinden beslenen, ayağı hep bu topraklara basan yerli ve milli bir harekettir. Bu hareketin hedefi ise Türkiye'nin istiklalini ve aziz milletimizin istikbalini savunmak, Müslümanlarla birlikte tüm insanlığın huzur ve selameti için mücadele etmek olmuştur. Erbakan Hocamız bu süreçte birileri tarafından hayalperest olarak nitelense de iddialarından ve hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya diyerek sembolleştirdiği davasına son nefesine kadar sahip çıkmıştır" sözlerini kullandı.

"ERBAKAN'IN UĞRUNA ÖMRÜNÜ ADADIĞI İDEALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK"
Erbakan'ın hayalini kurduğu, uğruna ömrünü adadığı, çile çektiği ideallerinden önemli bir kısmını son 19 yılda gerçeğe dönüştürdüklerinin altını çizen Erdoğan, şunları söyledi:

"28 Şubat döneminin evlatlarımızı maruz bıraktığı adaletsizlikleri ortadan kaldırarak, kılık-kıyafet üzerindeki yasaklara son verdik. İmam Hatip okullarının kapısına vurulan prangaları parçalayıp attık. Milletin üniversitelerini hiçbir ayrım yapmadan milletimizin evlatlarının tamamına açtık. Erbakan'ın milli iradenin egemenliğinde vazgeçilmez gördüğü Başkanlık sistemini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülkemize kazandırdık." 

Erdoğan'dan sosyal medya mesajı: Yalan haberler milli güvenliği tehdit ediyor Erdoğan'dan sosyal medya mesajı: Yalan haberler milli güvenliği tehdit ediyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, video mesaj gönderdiği "Türk Konseyi Medya Forumu"nda sosyal medyaya dair önemli açıklamalar yapıp, söz konusu mecraların denetimin olmaması sebebiyle, toplumsal barışın ve devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma geldiğini söyledi.

Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Sizi ağırlama lüksümüz yok Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Sizi ağırlama lüksümüz yok Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika dönüşü uçakta yaptığı açıklamalarda gündeme dair önemli konulara değindi. Erdoğan, "Kavala denilen Soros artığını bıraktırma gayreti içindeler. 10 büyükelçi niye açıklama yapar? Bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz" dedi.