Doğu Akdeniz bölgesinde avlanma sezonun 15 Eylül tarihinde açılmasıyla birlikte balıkçılar ağlarını denizlere attı. İlk ayı bereketli geçiren balıkçılar, denizdeki atık kirliliği hem de bazı tür balıkların bir yıldan fazla sürede yetişmesi, istilacı türün artması nedeniyle balık popülasyonunda düşüşün gözlemlendiği belirtildi.

DENİZDEN BİRÇOK ATIK ÇIKTI

Erdemli Balıkçı Barınağı’ndan denize açılan balıkçılar, ağlarından büyük gemilerden atıldığı değerlendiren teneke yağ kutularından, çizmelere, poşetten, çeşitli materyallere kadar birçok atığın çıktığını ifade etti.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Özellikle balık popülasyonunun artması için Akdeniz’in en az 1 yıl nadasa bırakılıp av yasağı uygulanmasını isteyen balıkçılar, sürdürülebilir balıkçılık için ortak çalışma tavsiyesinde bulundu.

“BALIKTAN ÇOK ÇÖP ÇIKIYOR”

Küçüklü büyüklü 50’ye yakın balıkçı teknesinin bulunduğu balıkçı barınağı sakinlerinden Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, "Akdeniz’de sezon başında biraz balık popülasyonu oluyor, şuanda balık popülasyonu bitti gibi. Denizden ağ çekiyoruz, kaldırıyoruz, balıktan çok çöp çıkıyor. Biz çevredeki bütün insanlara diyoruz ki, kullandığımız denizleri, çevreyi, dağları, piknik alanlarını lütfen ne olursunuz kirletmeyelim. Doğaya ve denize sahip çıkalım. Akdeniz’in gidişatı hiç iyi değil...” dedi.

“BALIK TÜRLERİ AZALIYOR”

Balık popülasyonunun azaldığını belirten Sakın, “Akdeniz’i temiz tutmamız gerekiyor, bir ikincisi küresel ısınmadan dolayı zaten balık popülasyonları azaldı, çok balık çeşitleri Akdeniz’i terk etti, balık türleri azalıyor. Ondan sonra yabani dediğimiz göçebe balıklar var, birkaç çeşit. Balon balığı gibi, gargura benzer enteresan bir balık var, yabani mercan dediğimiz göç etmiş bir balık var, bunlar çok ufak balık yiyen, tüketen türden şeyler. Bunlar da Akdeniz’e gelince küçük balıklar fazla üremez oldu" açıklamasında bulundu.

“NASADA BIRAKALIM”

Konuşmasını sürdüren Sakın, "Biz diyoruz ki Akdeniz’i bir, iki sene, devlet destekli yasaklayalım, denizin temiz olmasını sağlayalım, nadasa bırakalım, balıklar daha da fazlalaşsın, çoğalsın. Profesörler, akademisyenlerimiz, bilim adamlarımız var, araştırsınlar, bir balık kaç ayda büyüyor, 4 ay yasaklarla bunu yetirebilecek miyiz, bir sene mi yasaklamak gerekir, 2 sene mi yasaklamak gerekir bunu araştırarak sürdürülebilir balıkçılığı yapmamız gerekiyor...” dedi.

“BİR İKİ SENE BALIKÇILIK YAPMAYALIM”

Devlet desteğinin olması gerektiğini vurgulayan Saklı, “Hiçbir vatandaş demez ki balıkçı olarak denizi yasaklayalım, nadasa bırakalım, devlet bize destek versin biz bu balıkçılığı biri iki sene yapmayalım, balık stokları artsın ondan sonra sürdürülebilir balıkçılık yapalım. Biz istiyoruz ki devletimiz bize desin ki denizi nadasa bırakacağız, bir yıl yasaklayacağız, bu balıklar nasıl üreyecek, el ele vereceğiz, balıkçı reisleri ile kooperatiflerle bu işi hep beraber, devletimizle beraber bu işi çözelim" ifadelerini kullandı.

“BEKLEDİĞİMİZ SONUÇLARI ELDE EDEMEDİK”

Geçtiğimiz senelere göre durumun hüsran olduğunu aktaran kaptanlardan Volkan Taş, "Açıkçası beklediğimiz sonuçları elde edemedik. Çünkü sürdürülebilir balıkçılıkta balık stokları çok azaldı. Biz balıkçı olarak denizi nadasa bırakmak istiyoruz . Yani durdurmak istiyoruz, balık stokları çoğalsın, balık çeşitleri gelsin, şu anda çok teknemiz var, istediğimiz sonuçları elde edemiyoruz. Deniz kirliliği çok fazla. Zaten denizin çöpçüsü balıkçıdır. Biz getirebildiğimiz kadar çöpü karaya getirmeye çalışıyoruz ama yetişemediğimiz yerlerde oluyor...” dedi.

“ÇOK FAZLA ATIK VAR”

Denizde çok fazla atığın olduğu belirten Taş, “Tayfalarımızın eksik kaldığı, bizim eksik kaldığımız, sistemlerimizin eksik kaldığı yerlerde oluyor. Ama devlet büyüklerimiz bunu teşvikle veya ödüllendirerek herhangi bir yöntem üretirse daha iyi olacağını düşünüyorum, çok fazla atık var denizde. Plastik atık olsun, evsel atık, katı atık, bunu artık teşvikle mi, ödülle mi bir şekilde önüne geçilmesi lazım" diye konuştu.

Korsanların kaçırıp nehre attığı balıkçıyı timsah yedi Korsanların kaçırıp nehre attığı balıkçıyı timsah yedi Brezilya'da korsanlar tarafından kaçıırlan balıkçının cesedine ait parçalar timsahlar tarafından yenirken bulundu.

Balıkçılar şaşkına döndü: 60 yıl sonra boğazda kılıç balığı yakalandı Balıkçılar şaşkına döndü: 60 yıl sonra boğazda kılıç balığı yakalandı İstanbul Boğazı'nda lüfer avına çıkan balıkçılar beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. 60 yıldır boğazda görülmeyen kılıç balığı balıkçıların ağlarına takıldı.

Pendik'te balıkçıları tedirgin eden olay: Oltalara yapışıyor Pendik'te balıkçıları tedirgin eden olay: Oltalara yapışıyor Pendik'te olta atan balıkçılar, oltalarına yapışan jelimsi kırmızı yapışkanı görünce tedirgin oldu. Ne olduğu henüz bilinmeyen yapışkan madde balıkçılar tarafından kayda alındı.