Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile F-35, Afganistan, Libya, Karabağ, ve Yunanistan başlıklı konuları konuşmak üzere telefon görüşmesi yaptı. Bununla birlikte Cumhurbalkanı Erdoğan'ın Azerbaycan dönüşü haberini verdiği, Biden-Erdoğan görüşmesi hakkında da istişare edildiği öğrenildi.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ KRİTİK DİPLOMASİ
Kalın ve Sullivan arasında gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler, F-35/F-16 meselesi, küresel iklim değişikliği, Afganistan, Suriye, Libya, Yukarı Karabağ, Yunanistan, Doğu Akdeniz ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasında Glasgow İklim Zirvesi marjında gerçekleşmesi planlanan ikili görüşmenin konuları ve detayları da konuşuldu. Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik öneminin vurgulandığı görüşmede, tarafların konuları karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar çerçevesinde ele alması gerektiği ve uluslararası anlaşmalara riayet etmenin önemi ifade edildi.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU
Afganistan’da ortaya çıkan insani krizin önlenmesi ve istikrar ortamının sağlanması adına Türkiye’nin Afganistan halkına yardım etmeye ve uluslararası toplumla işbirliği içerisinde olmaya devam edeceği belirtildi. Yukarı Karabağ’ın işgalden kurtarılmasının ardından Kafkaslar'da barış, istikrar ve kalkınma için atılacak ortak adımlar üzerinde duruldu. Türkiye'nin sınır güvenliğini ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PYD/YPG/PKK ve DEAŞ dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı Türkiye’nin kararlı mücadelesinin devam edeceğinin altı çizildi.
İki NATO müttefiki olarak Türkiye ve ABD’nin iklim değişikliği, terör, göç, salgın hastalıklar gibi küresel ve bölgesel tehditler karşısında işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiği konusunda mutabık kalındı.

Erdoğan Büyükelçiler krizini değerlendirdi: Taarruzdayım benim kitabımda geri adım atmak yok Erdoğan Büyükelçiler krizini değerlendirdi: Taarruzdayım benim kitabımda geri adım atmak yok Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilerle yaptığı söyleşide, ABD'de, büyükelçi krizi ile ilgili hakkında çıkan "geri adım" attığına yönelik haberlere şöyle cevap verdi: "Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok."