Türkiye’den Bulgaristan’a düzenli sefer yapan 30’dan fazla otobüs ve onlarca otomobil, Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında denetlenmek üzere yaklaşık 18 saat durduruldu. “Denetim Operasyonu” adı altında İstanbul, Bursa, İzmir gibi şehirlerden Bulgaristan'a yolcu taşıyan otobüsleri, Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrüğü'nde 18 saat beklettildiği iddia edildi.

TÜRKLERİN OY KULLANMASINI İSTEMİYORLAR

Binlerce Türk yolcunun saatlerce sınırda bekletildiği belirtilerek, söz konusu yolcuların pazar günü ülkede gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu nedeniyle sınırda bekletildikleri öne sürüldü. Bulgaristan'daki yetkililerin, Türkiye'de ikamet eden ve oy hakkı bulunan Türklerin Bulgaristan'a gelerek oy kullanmasını istenmediğini vurgulayan Türk yolcular, sorunun çözümü için Türk makamlarından gerekli girişimleri yapmalarını beklediklerini aktardı.

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

Bulgaristan’ın Denetim Operasyonu adı altında İstanbul, Bursa, İzmir gibi şehirlerden Bulgaristan’a yolcu taşıyan otobüsleri, Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrüğü'nde 15 saattir beklettiği ifade edilmişti. Yaşanan olayın ardından diplomatik kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü’nün Bulgar makamlarıyla görüşerek, Türklere yönelik engellemelerin kaldırılmasını sağlamak amacıyla Kapitan Andreevo gümrüğüne gittiği ifade edildi.

 

TÜRK YOLCULARA SEÇİM ÖNCESİ GÖZDAĞI İDDİASI

Öte yandan, Bulgaristan’da Türkiye'deki Bulgar vatandaşlarının dikkat çekici bir artışla sandığa gitmesi, ana tartışma konularından biri oldu. Tartışma bu Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesi de hararetlendi. 14 Kasım'da, Cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçiminin birleştirildiği ilk tura katılım oranı yüzde 40,23 düzeyinde kaldı. Bu düşük katılıma karşın, tabanı büyük ağırlıkla Türk Müslüman azınlığın oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Türkiye'den gelen oylarla mecliste üçüncü parti oldu. Partinin aldığı 315 bin oyun, 82 bini Türkiye'deki seçmenler tarafından kullanıldı.

Bazı Bulgar gazeteleri, sınırda bekletilen Türk yolcularına seçim öncesi gözdağı verildiği şeklinde yorumladı.

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişlerine çağrılarak, Bulgaristan'da seçmenlerin Türkiye'nin resmi makamlarınca yönlendirildiği ve iç işlerine karışıldığı iddiaları reddedildi.

Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı Bulgaristan'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri için oy verme işlemi sona erdi. Katılımın düşük olduğu seçim 2. tura kaldı.

Bulgaristan'da seçim günü Bulgaristan'da seçim günü Trakya'da yaşayan çifte vatandaşlar, Bulgaristan'daki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Bulgaristan'da ilk kez bir Türk cumhurbaşkanlığı için aday oldu.