Milli Savunma Bakanlığı'ndan alınan son bilgiye göre, Irak'ın kuzeyinde terör hedeflerine yönelik başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları sürüyor. Komandolar,  nisan ayında eş zamanlı başlatılan Pençe serisi harekatlar kapsamında 7 ay içinde 831 teröristi etkisiz hale getirdi. 

Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde devam eden operasyonlarla Mehmetçik, zorlu arazi koşullarına rağmen teröristler tarafından kullanılan mağaralara tek tek giriyor, bölgeyi teröristlerden temizliyor. Teröristler tarafından kullanılan faklı cins ve çapta 1281 silah ile bunlara ait 316.046 mühimmat ele geçiren komandolar, 1407 mağara ve sığınağı da kullanılamaz hale getirdi. Mehmetçik, teröristler tarafından çeşitli saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan 1812 el yapımı patlayıcıyı da imha etti.

DAR TÜNELLERDEN GEÇİYOR, TEK TEK KONTROL EDİYORLAR

Zorlu arazi şartlarında faaliyetlerini sürdüren Mehmetçik, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından bölgede teröristlerce kullanıldığı belirlenen mağaralara çok dar tünellerden tek tek giriyor ve buralardaki 'odaları' kontrol ediyor. Silah ve mühimmattan elektronik eşyaya kadar çok sayıda malzemenin bulunduğu mağaralar, tahrip edilerek kullanılamaz hale getiriliyor.

Bakan Akar, "40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, halkımızı terör belasından kurtarmakta kararlıyız"  ifadelerini kullanmıştı.

EN İNCE DETAYINA KADAR İNCELENİYOR

Birçok kaynaktan elde edilen istihbarat bilgileri ışığında belirlenen bölgeler yerli ve milli üretim insansız hava araçları tarafından en ince detayına kadar inceleniyor. İHA'lardan aktarılan görüntülerin de yardımıyla teröristlerin muhtemel barınma alanları, düzenlenecek operasyonda helikopterlerin inme yerleri, uçak ve ateş destek vasıtalarıyla vurulacak hedefler belirleniyor.

Ateş destek vasıtalarıyla vurulan bölgelere taarruz helikopterlerinin desteklediği, içinde komando birliklerinin bulunduğu helikopterler yönlendiriliyor. Bölgeye indirilen komandolar zorlu arazi şartlarına sahip alanlarda ilerleyerek terör örgütü tarafından kullanılan mağaraları imha ediyor.

"TERÖRÜ BİTİRMEKTE KARARLIYIZ"

Bakanlık kaynakları, Pençe serisi harekatlarla teröristler tarafından 'girilemez' olarak nitelendirilen alanlara tek tek girildiğini vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hafta içi terörle mücadeleye yönelik yaptığı açıklamalarda, "40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, halkımızı terör belasından kurtarmakta kararlıyız. Bunu dağdaki, mağaradaki hainler anladı, hamileri de anlamalı, anlayacak" ifadelerini kullanmıştı.

MSB duyurdu: 9 terörist etkisiz hale getirildi MSB duyurdu: 9 terörist etkisiz hale getirildi Son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı, 3'ü Pençe Kaplan, 2'si Barış Pınarı, 4'ü Zeytin Dalı bölgelerinde olmak üzere toplam 9 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Terör örgütü PKK'ya ağır darbe: Ali Haydar Kaytan öldürüldü Terör örgütü PKK'ya ağır darbe: Ali Haydar Kaytan öldürüldü Terör örgütü PKK'ya ağır darbe. MİT ve TSK,'nın yaptığı operasyonda, Irak'ın kuzeyindeki operasyonla etkisiz hale getirilen teröristler arasında "Fuat" kod adlı Ali Haydar Kaytan'ın da yer aldığı belirlendi. Teröristlerin moralini yüksek tutmak amacıyla Kaytan'ın ölümünü gizlediği ve defin işlemini yapan PKK'lıların infaz edildiği ortaya çıktı.