Çoruh Nehri üzerinde yapımına devam edilen Yusufeli Barajı, geçtiğimiz aylarda gövde beton çalışmaları tamamlanarak, 275 metre yüksekliğine ulaşmıştı. Yapımı tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek barajı haline gelecek olan Yusufeli Barajı’nda çalışmalar 24 saat devam ediyor.

FİZİKSEL GERÇEKLEŞME YÜZDE 90 SEVİYESİNE ULAŞTI

Baraj inşaat çalışmaları kapsamında elektromekanik teçhizat işleri baraj inşaatına paralel olarak devam ediliyor. Ünite-1’e ait 80 ton ağırlığındaki Türbin Şaftı ve Çarkı montajlanmış halde santral binasında ünite bloğuna yerleştirildi. Fiziksel gerçekleşme % 90 seviye ulaştığı baraj inşaatında son hazırlıklar ise yapıldı.

YÜZDE 88’LİK FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI

2021 yılının sonunda su tutma işlemi başlaması planlanan dev barajın, 24 Haziran 2021 tarihinde gövde beton çalışmaları tamamlandı. Yıl sonu su tutma planlaması doğrultusunda enerji yapıları, şalt sahası, enerji kırıcı havuz, kuyruksuyu barajı, kuyruksuyu çıkış yapısı ve tünel dolusavaklarda inşaat faaliyetleri ile mansap düzenleme çalışmaları devam ediyor. 21 Aralık 2012 tarihinde başlanan Yusufeli Barajı genelinde şu an için yaklaşık yüzde 88’lik fiziki gerçekleşme sağlanmış durumda.

YERLİ VE MİLLİ

Türkiye’nin prestijli projeleri arasında yer alan, tamamen milli sermayeyle Türk mühendis ve işçisinin alın teriyle inşa edilen Yusufeli Barajı gövde inşaatında 4 milyon metreküp beton hacmine ulaşıldı. Gövdenin son betonunu temsili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dökmesi planlanırken, ile gerçekleştireceği ziyaret kapsamında temsili beton dökme işleminin yapması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK BARAJI

Çoruh Nehri üzerinde 275 metre gövde yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli, 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip.

EKONOMİYE 1,9 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK

2023 yılında elektrik üretimine geçtiğinde 558 megavat kurulu gücüyle yıllık ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreterek ekonomiye yılda 1,9 milyar lira katkı sağlayacak Yusufeli Barajı, havzadaki diğer barajların enerji üretimini de yüzde 10 artıracak. Baraj gövdesinde kullanılan 4 milyon metreküp beton, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor.

Sazlıdere barajında sular çekildi baraj dereye dönüştü Sazlıdere barajında sular çekildi baraj dereye dönüştü Arnavutköy’de bulunan ve İstanbul’un en büyük su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nda su seviyesinin yüzde 20’ye düştüğü kaydedildi. Dereye dönüşen barajda hayvanların otladığı görüldü.

Sular çekildi köprü ortaya çıktı: Yuvacık Barajı'nda tehlike sinyalleri Sular çekildi köprü ortaya çıktı: Yuvacık Barajı'nda tehlike sinyalleri Kocaeli’de bulunan ve ilin su ihtiyacının büyük ölçüde karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin yüzde 35’e düştüğü öğrenildi. Suyun çekilmesi ile birlikte yıllar önce su altında kalan köprü de ortaya çıktı.

Çat Baraj Göleti üzerinde bulunan yüzen adaların atmosferi koruduğu ortaya çıktı Çat Baraj Göleti üzerinde bulunan yüzen adaların atmosferi koruduğu ortaya çıktı Adıyaman’da bulunan ve dünyada bir benzeri olmayan Çelikhan Yüzen Adalar su seviyesinin yükselmesi nedeniyle kıyıya vurma tehlikesi ile karşı karşıya. Bitkisel yapıya sahip yüzen adalar için ‘Yüzen Adaları Kurtarma’ projesi hızlandırılırken organik karbonların atmosferi koruduğunu tespit etti.