Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki ülke arasında ticaret, enerji ve çevre alanlarında iş birliğini geliştirecek mutabakat muhtıralarının yanı sıra Türkiye'ye doğrudan yatırımları kapsayan 10 anlaşma imzalandı. İkili, açıklamalarda bulunmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bin Zayed huzurunda imzalanan anlaşmalar şu şekilde:
"Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi bağlamında Mali Bilgilerin Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası
Abu Dabi Liman Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında Mutabakat Muhtırası
Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında Mutabakat Muhtırası
Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında (işbirliğine yönelik) Mutabakat Muhtırası
Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi arasında Mutabakat Muhtırası
Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında Mutabakat Muhtırası
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı
Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Gümrük Konularında İdari İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması
Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Enerji Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Muhtırası
Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Çevre Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı."

BAE'DEN TÜRKİYE'YE 10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi El Nahyan'ın huzurunda imzalanan 10 anlaşmanın ardından Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, basın toplantısı düzenledi. Al Suwaidi, toplantıda yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz bu resmi ziyaret ve görüşmeler neticesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmış ve tahsis etmiştir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, aralık ayında Abu Dabi'ye bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.


Abu Dabi Veliaht Prensi bin Zayid Türkiye'de: Beştepe'de kritik görüşme Abu Dabi Veliaht Prensi bin Zayid Türkiye'de: Beştepe'de kritik görüşme Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'ye geldi. Veliaht Prens Türkiye'de resmi törenle karşılandı.

Erdoğan’dan küresel ekonomi yorumu: Dünyada enflasyonu tetikledi Erdoğan’dan küresel ekonomi yorumu: Dünyada enflasyonu tetikledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İş birliği Teşkilatı Toplantısı'nda, Küresel emtia fiyatlarındaki olağan dışı seyrin dünyada enflasyon oranlarını tetiklediğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu Abu Dabi'ye gidecek Bakan Çavuşoğlu Abu Dabi'ye gidecek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aralıkta Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye bir ziyaret gerçekleştirecek.