İBB Meclisi'nin aralık ayının oturumlarının ikinci birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda olağanüstü İSKİ Genel Kurulu gerçekleştirilerek 2022 yılının zamlı su tarifesi belirlendi.

TEKLİFLER SUNULDU

Genel Kurul gündeminin ilk maddesinde su zammı görüşüldü. Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl, İSKİ Yönetim Kurulunun Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Fiyatı için yüzde 57,38 zam oranına ilaveten her ay TÜFE oranında da zam yapılması teklifinde bulunulduğunu söyledi.

Ayrıca İSKİ’nin "İnsani Su Hakkı"nı kaldırarak, konutlardaki su satış bedellerine yüzde 25 ilave gizli zam yaptığını belirten Erdöl, "Böylece 1 Ocak 2021 tarihindeki su satış fiyatına konutlarda toplamda yüzde 96 oranında zamma ilaveten TÜFE oranında aylık artış teklif edilmiştir. Bu teklifi kabul edilemez buluyoruz. AK Parti ve MHP Grubu olarak yürürlükte olan tarifelere 2021 yılı Yeniden Değerleme oranı olan yüzde 36,20'ya göre belirlenmesini öneriyoruz." diye konuştu.

ZAM TEKLİFİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleşti. Kurulda alınan kararlardan biri suya zam oldu. İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu'nda alınan karara göre suya yüzde 20.58 zam teklifi oy birliği ile kabul edildi.

YENİ TARİFE BELLİ OLDU

AK Parti ve MHP’nin mecliste kabul edilen teklifine göre Konut 1. Kademe (0-15 metreküp) su satış fiyatı 5,56'dan 6,55 liraya, Konut 2. Kademe (16 metreküp ve üzeri) 8,35 liradan 9,83 liraya, işyeri 14,95 liradan 17,61 liraya, ortak sayaç/ inşaat şantiyesi 9,83 lira, 5216 Ve 6360 Sayılı Kanunlarla mahalle olan yerlerdeki konut tarifesi 1,39 liradan 1,63 liraya yükseltildi.

Öte yandan İSKİ tarafından geçtiğimiz ekim ayında kaldırılan her 2,5 metreküp için 0,5 metreküp ücretsiz su verilmesini içeren "İnsani Su Hakkı" mecliste yeniden kabul edildi.

İBB meclisi kabul etti: Suya yüzde 20,58 zam İBB meclisi kabul etti: Suya yüzde 20,58 zam İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu'nda suya yüzde 20.58 zam teklifi oy birliği ile kabul edildi

Fırıncılar yılbaşında ekmeğe zam bekliyor Fırıncılar yılbaşında ekmeğe zam bekliyor İstanbul’da 2,5 liraya satılan 230 gram ekmek bazı fırınlarda 3,5 lirayı görüyor. Ekmeği 2,5 liradan satan fırıncılar yılbaşında zam bekliyor.

Trump: Netanyahu hiçbir zaman Filistinlilerle barışı istemedi Trump: Netanyahu hiçbir zaman Filistinlilerle barışı istemedi Donald Trump, eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun hiçbir zaman Filistinlilerle barışı istemediğini söyledi. Trump, bu sebeple de kendisinin ortaya koyduğu sözde Orta Doğu Barış Planı'nın işe yaramadığını kaydetti.