Kendi savaş gemilerini yapabilen az sayıdaki ülkeden biri hâline gelen Türkiye, deniz gücünü artırma yönündeki çabalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, Türk savunma sanayisinin son dönemde inşa ettiği bir deniz platformu daha güvenlik güçlerinin hizmetine giriyor. Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) için inşa edildiği İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde 14 Ocak’ta tören düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor. MİLGEM Projesi’nde ilk 4 gemiden sonra kritik bir halkayı oluşturan, aynı tekne formu üzerine inşa edilen gemi, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle 9 Şubat 2019’da denize indirilmişti.
99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Deniz Kuvvetleri filosuna katılacak Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek.

45 GÜN KESİNTİSİZ SEYİR
STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından sağlandı. Korvet, millî imkân ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Böylece dünyada pek az ülkenin sahip olduğu bir teknoloji Ufuk Korveti ile artık Türkiye’nin de kullanımına sunulmuş oldu. Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edebilecek. Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının önem kazandığı bugünün dünyasında Ufuk Korveti, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi göreve başlıyor Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi göreve başlıyor Milli ve yerli Türkiye’nin ilk İstihbarat gemisi olan Ufuk Korveti, 14 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın törene katılımıyla teslim edilecek. Milli güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edecek olan ve 45 gün kesintisiz seyir yapabilen Ufuk Korveti, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından müşterek olarak kullanılacak.
Yavuz Sondaj Gemisi Karadeniz’deki ilk seferine çıkıyor! Yavuz Sondaj Gemisi Karadeniz’deki ilk seferine çıkıyor! Karadeniz’de gaz arama çalışmaları yürütmek amacıyla yola çıkan Yavuz Sondaj Gemisi, ilk seferi için gün sayıyor. Geçen yıl 7 Ekim’de Filyos Limanı’na demirlenen Yavuz Sondaj Gemisi, kule montajı için hazırlık çalışmalarına başlamıştı.