Seçime katılacak partilerin isimleri belli oldu. Resmi Gazete’nin Mükerrer sayısında, 24 partinin seçimlere katılma yeterliliğine sahip olduğu açıklandı. Bununla birlikte; Mustafa Sarıgül'ün genel başkan olduğu Türkiye Değişim Partisi ile Muharrem İnce'nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi'nin listede yer almaması dikkat çekti.

"İLLERİN EN AZ YARISINDA TEŞKİLAT KURAN VE BÜYÜK KONGRE YAPAN PARTİLER LİSTEDE"
YSK’nın Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanan kararında, 298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun” ile 2820 sayılı “Siyasi Partiler Kanunu”nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 24 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu ifade edildi.

YSK'nin 12 Ocak'ta oy birliğiyle aldığı karara göre 24 parti seçime girme yeterliliğine sahip. Partilerin isimleri şu şekilde:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi
2- Anavatan Partisi
3- Bağımsız Türkiye Partisi
4- Büyük Birlik Partisi
5- Cumhuriyet Halk Partisi
6- Demokrasi ve Atılım Partisi
7- Demokrat Parti
8- Demokratik Sol Parti
9- Emek Partisi
10- Gelecek Partisi
11- Genç Parti
12- Halkların Demokratik Partisi
13- Hür Dava Partisi
14- İyi Parti
15- Millet Partisi
16- Milliyetçi Hareket Partisi
17- Muhafazakar Yükseliş Partisi
18- Saadet Partisi
19- Sol Parti
20- Türkiye İşçi Partisi
21- Türkiye Komünist Hareketi
22- Türkiye Komünist Partisi
23- Vatan Partisi
24- Yeniden Refah Partisi

Kılıçdaroğlu 'erken seçim' umuduyla kurultayı bir yıl erteliyor Kılıçdaroğlu 'erken seçim' umuduyla kurultayı bir yıl erteliyor Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak olan CHP Parti Meclisi'nde olası erken seçim ve artan salgın şartları nedeniyle temmuz ayında yapılması planlanan 38. Olağan Kurultayı'nın bir yıl ertelenmesi görüşülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu: Erken seçim olmayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu: Erken seçim olmayacak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Konuşmasında muhalefetin erken seçim çağrısına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erken seçim yok. Belirlenen tarih neyse o tarihte erken seçim yapılacaktır. Bay Kemal noktalı virgül değil nokta koyuyorum" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan erken seçim ve yeni anayasa açıklaması TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan erken seçim ve yeni anayasa açıklaması TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanlık İstanbul Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bütçe görüşmelerindeki gerilimi değerlendiren Şentop, herkesin Meclis'in iç tüzüğüne uygun davranması gerektiğini belirtti. Erken seçim tartışmalarına yönelik ise Şentop "Siyaseten bu işin bir mantığı yok. Yeni sistemde bu tartışma çok gereksiz" ifadelerini kullandı.