İstanbul'da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle birçok tedbirde süre uzatılırken, bazı yeni kararlar da alındı. İstanbul Valiliği, bugün saat 13.00’a kadar durdurulan şehirler arası otobüslerin seferlerinin yarın sabah 09.00’a kadar uzatıldığını açıklarken, kamu çalışanlarının yarın da idari izinli olacağı belirtildi.

İSTANBUL'DA ALINAN TEDBİRLER

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kıymetli hemşehrilerim, İstanbul'da yaşanan olumsuz kış şartlarına karşı aşağıdaki konularda aldığımız yeni tedbirlerimiz: İdari izinler, malul, engelli ve hamileler, üniversiteler, İstanbul yönüne seyahat eden araçlar, otogarlar" diyerek alınan tedbirleri paylaştı.

İstanbul Valiliği tarafından alınan tedbir kararları şöyle;

"İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 25.01.2022 tarihli toplantısında;

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan tahmin raporları ve devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle;

1- Kurumlarımızca zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmetleri dışında; memur, işçi ve diğer personelin 26 Ocak 2022 Çarşamba günü idari izinli sayılmasına,

2- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl, engelli ve hamilelerin 26-27-28 Ocak 2022 tarihlerinde idari izinli sayılmalarına,

3- Esenler, Harem ve tüm cep otogarlarındaki şehirlerarası yolcu otobüslerinin çıkışlarının 26 Ocak 2022 Çarşamba günü saat 09.00’a kadar durdurulmasına,

4- İstanbul’da bulunan Üniversite Rektörlerimizle yapılan istişareler doğrultusunda ilimizde yükseköğrenime 31 Ocak 2022 Pazartesi gününe kadar ara verilmesine,

5- Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde 26-27-28 Ocak 2022 tarihlerinde eğitime ara verilmesine,

6- Trakya ve Anadolu istikametlerinden İstanbul yönüne seyahat eden araçların, ilimize girişinin ikinci bir duyuruya kadar kısıtlanmasına,
Karar verilmiştir.

İlimizdeki karla mücadele çalışmalarında İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan “Kış Tedbirleri Genelgesi” kapsamında oluşturulan; arama kurtarma, sağlık, tahliye ve yerleştirme, güvenlik ve trafik, beslenme, gıda, tarım ve hayvancılık, enerji, ulaşım-altyapı, nakliye, haberleşme, barınma ve teknik destek ve ikmal çalışma gruplarında 18.029 personel ve 5.227 araç ile müdahale edilmiştir."

İSTANBULLULARA UYARI
Kar yağışının bugün de devam edeceğini belirten İmamoğlu, “18.00’den sonra yoğun bir şekilde devam etme ihtimali yüksek. Yapılan bütün uyarılara, açıklamalara bütün vatandaşlarımızın uymasını istiyoruz. Özellikle sayın valimizin açıklaması var halkımızın dikkatine sunduğu bunların önemli olduğunu ve uyulması gerektiğini hatırlatalım” dedi.

İSTANBUL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU
İstanbul'da önümüzdeki 5 gün boyunca beklenen hava sıcaklıkları şöyle;

25 Ocak Salı: 2°C

26 Ocak Çarşamba: 3°C

27 Ocak Perşembe: 5°C

28 Ocak Cuma: 7°C

29 Ocak Cumartesi: 7°C

Adil Karaismailoğlu ve Süleyman Soylu'dan karla mücadele açıklaması Adil Karaismailoğlu ve Süleyman Soylu'dan karla mücadele açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’a gelerek, kar yağışıyla ilgili canlı yayında açıklamalarda bulundular. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlara iki önemli çağrıda bulundu. Soylu, Soylu, İstanbul'da kar yağışının perşembe gününe kadar devam edeceğini bildirdi. Bakan Soylu, mümkün olunduğunca özel araçlarla yola çıkılmaması uyarısında bulundu. Bakan Karaismailoğlu ise İstanbul'da 13.00'ten itibaren özel otoların köprülerden geçişlerine izin verileceğini belirtirken İstanbul Havalimanı'nda bir pistin açıldığını ve uçuşların başlayacağını açıkladı.

Kar yolları kapattı... Megakentte 3 bin kişi AVM'de sabahladı Kar yolları kapattı... Megakentte 3 bin kişi AVM'de sabahladı İstanbul'da birkaç gündür etkili olan kar yağışının dün şiddetini artırması ile İstanbul'da trafik resmen felç oldu. Başakşehir'de kar fırtınası nedeniyle evlerine dönemeyen 3 bin kişi AVM'de sabahladı.

Ekrem İmamoğlu kameraların karşısına geçti: Vatandaşları uyararak son durumu anlattı Ekrem İmamoğlu kameraların karşısına geçti: Vatandaşları uyararak son durumu anlattı Kar yağışının şiddetle devam etmesiyle İstanbul’da hayat durma noktasına geldi. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kameraların karşısına geçerek mega kentteki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda İmamoğlu, saat vererek vatandaşlara uyarıda bulundu.

Meteoroloji açıkladı: Kar yağışı bugün de sürecek Meteoroloji açıkladı: Kar yağışı bugün de sürecek İstanbul'da kar yağışı hafta sonundan bu yana etkisini artırarak devam ediyor. Kentte trafiği durma noktasına getiren yağışın bugün de aralıklara devam etmesi bekleniyor.

THY'den İstanbul Havalimanı kararı: Uçuşlar 00.00'a kadar durduruldu THY'den İstanbul Havalimanı kararı: Uçuşlar 00.00'a kadar durduruldu Son dakika haberine göre Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı'nda gece 00.00'a kadar tüm uçuşlarını durduruldu.

İstanbul'da kar yağışı barajlara yaradı: Doluluk artışa geçti İstanbul'da kar yağışı barajlara yaradı: Doluluk artışa geçti Birkaç gündür etkisini sürdüren yoğun kar yağışının ardından İstanbul'da barajların doluluk oranı merak edilmeye başlandı. Kar şehir trafiğini felç ederken, barajlarda ise yüzleri güldürdü. Doluluk oranının yüzde 54.11'e yükseldiği öğrenildi.

İstanbul'da yoğun kar yağışı dünya basınında manşet İstanbul'da yoğun kar yağışı dünya basınında manşet İstanbul'da etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Ulaşımın durma noktasına geldiği İstanbul'daki hava koşulları dünya basınınında dikkatini çekti.