Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana'da açılış töreninde konuştu. Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Adana'da iki gün boyunca açılışını yapacak 102 kalem eserin toplam tutarı 860 milyon liradır. Adeta bir hizmet hasadı yapıyoruz. Rabia'yı unutmadık unutmayacağız. Türkiye'nin her 100 lirasının 61,5 lirası borçtu. Biz bunu 17 liraya kadar düşürdük. 2002'de Türkiye piyasalarda yüzde 63 ile faizle borçlanıyordu. Bugün yüzde 7'ye düştü.  (Türkiye seninle gurur duyuyor sloganlarına böyle karşılık verdi) Gagasını aldıklarım biz sizlerle gurur duyuyoruz. 
IMF'ye olan borç bitti.
Şimdi Adana'ya gelip ulusalcılık nutukları atıp tutanlara sesleniyorum. Bunların ülke için millet için yaptıkları ortada. Onlar milleti borçlandırdı. Biz hepsini ödedik. Onlar yüksek faiz bıraktı biz düşürdük
 Milliyetçiyim diyenler, ulusalcıyım diyenler, bizin Türk liramızın, Türk pasaportumuzun itibarını yerlerde süründürdüler. Biz geldik itibarlarını iade ettik.
Her sabah çocukları sıraya dizip yağmurda karda kışta ta 33'ten kalma Andımız'ı okutmak milliyetçilik değildir. Milliyetçilik o çocuklara en modern eğitim imkanlarını sunmaktır. O çocuklara slogan attırmak değil. Şimdi okullara tablet bilgisayarlar geldi değil mi. Milliyetçilik bu. 
Artık anamuhalefetinde yavru muhalefetinde adını ağzıma almayacağım. Onların yardımcılarıma bıraktım. Kendimizi yormaya gerek yok. 
 Türkiye kendi savaş gemisini ütreten bilen 10 ülkden biri haline geldi.
Ordumuzun ihtiyaçlarını yüzde 50'den fazlasını yerli kaynaklardan sağlamaya başladık.
 Esma'yı unutmuyorsunuz değil mi? Biz Adana'da neysek Adeviye'de aynıyız. 
Kmauoyuno duyurduğumuz deöokratikleşme paketi hem kardeşliğe hem ekonomiye güç katacaktır.
Sizin istemediğinizi bilin ki biz de istemeyiz. Biz millet ne diyorsa ona bakarız. Türkiye kazanacak hiç endişeniz olmasın.
Statükoyu savunlar, kardeşliğin önünü tıkayanlar kaybedecek. Kardeşlik kazanacak, ekonmi kazancak.