Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uruguay ziyareti öncesi uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.  Çavuşoğlu, Ankara'nın Moskova ile diyalog mekanizması içerisinde hareket etmeye önem verdiğini açıkladı.

RUSYA'YA HAVA SAHASINI KAPATTIK

Suriye'ye asker taşıyan tüm Rus uçaklarına Türk hava sahasının kapatıldığı bilgisini paylaşan Çavuşoğlu "Rusya'nın askeri uçaklarına, hatta Suriye'ye giden ve asker taşıyan sivil uçaklarına hava sahasını kapattık. Üçer aylık izinler veriyorduk. Nisana kadar izinleri vardı. Cumhurbaşkanımız da Putin'e söyledi. Daha sonra uçuşlar durdu. Biz hem Montrö hem diğer konularda süreci diyalog yoluyla yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.


Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere değinen Çavuşoğlu görüşmelerin devam ettiğine dikkati çekti: "Geldiğimiz noktada ortada müzakere ettikleri kapsamlı bir metin var. Onun dışında yine liderler arasında bir arka kapı diplomasisi işliyor. O süreçte de bir ortak deklarasyon taslağı olduğunu görüyoruz."

Çavuşoğlu görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Lideri Zelenskiy'nin Türkiye'de bir araya gelme konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşı neden bitmiyor? Bakan Çavuşoğlu NATO ülkelerini işaret etti Rusya-Ukrayna savaşı neden bitmiyor? Bakan Çavuşoğlu NATO ülkelerini işaret etti Katıldığı canlı yayında gündeme dair önemli başlıklar üzerine konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rusya-Ukrayna Savaşı"nın neden bitmediği konusuna ilişkin, NATO'nun içerisinde savaşın bitmesini istemeyen ülkelerin olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Lavrov'la görüştü Bakan Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Lavrov'la görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Görüşmede Ukrayna'daki son gelişmeler ele alındı.