Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyaret ettiği evde elektriğin borç nedeniyle kesik olduğu iddialarına ilişkin konuşarak, söz konusu durumun gerçeklik taşımadığını açıkladı. Bakan Dönmez, "Kılıçdaroğlu'nun ziyaret saati olan 18.18-21.31 arası birileri elektrikleri kesmiş. Dağıtım şirketine sorduk nedir bu kaynağın kesintisi dedik. Bizden kaynaklı bir kesinti değil dediler. Düşünebiliyor musunuz bu evde elektrikler yok demek için ziyaret saati elektrikleri kendi elleriyle kesmişler." dedi.

TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI

AK Parti Nallıhan İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Dönmez, Çayırhan Termik Santrali'nin 620 megavat kurulu güce sahip olduğunu anımsattı. Dönmez, söz konusu santralin yerli kömür santralleri içinde 6. en büyük santral olduğunu ve burada toplam 2 bin 304 kişinin çalıştığını kaydetti.

Çayırhan Termik Santrali'nde üretilen elektriğin Ankara'nın toplam elektrik tüketiminin yüzde 11,1'ini karşıladığını belirten Dönmez, "Burası hayati önem taşıyan bir tesis." dedi.

Dönmez, Çayırhan'da çalışan madencilerin hak ve hukukunu korumaya devam edeceklerinin altını çizerek, "Kimse endişe etmesin Çayırhan bize emanet." ifadesini kullandı.

Çayırhan'da yürütülen Kömür Gazlaştırma ve Hidrojen Üretimi Ar-Ge'siyle temiz kömür teknolojilerinin geliştirilmesi adına önemli bir adım atıldığını vurgulayan Bakan Dönmez, "Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile iş birliği yaparak 10 megavat Termal Isı Girdili Kömür Gazlaştırma Tesisi yapımı için proje çalışmalarına başladık. Tesis dört farklı aşamadan oluşacak. Şu an projeyi yürüten hocamız karbon yakalama teknolojileri konusunda araştırma yapmak ve piyasa araştırmalarında bulunmak üzere Norveç'te çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah burada da gelişmeler yaşandıkça kamuoyu ile paylaşacağız." diye konuştu.


Dönmez, yaşanan küresel istikrarsızlık nedeniyle kömür fiyatlarının olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, "İşletmelerimizin en az etkilenmesi için bu yılın ilk 3 ayında 96 milyon 863 bin lira destek ödemesi yaptık. Bu ödemelerden yaklaşık 10 bin madencimizi istihdam eden 49 işletme yararlanıyor." ifadelerini kullandı.

"BİZDEN KAYNAKLI BİR KESİNTİ DEĞİL"

Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da bir eve yaptığı ziyarete de değinen Dönmez, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz günlerde güya borcundan dolayı 4 aydır elektriklerinin kesik olduğunu iddia ettiği bir evi ziyaret etti. Evin dört aydır elektrikleri yok dediler, öyle bir şeyin olmadığı ortaya çıktı. Evin elektrikleri borcundan dolayı sadece 5 gün o da 31 Mart-5 Nisan arasında kesilmiş. Daha sonra fatura yatırılmış ve elektriği kullanmaya devam etmişler. Ziyaretin yapıldığı 23 Nisan'da evde gün boyu elektrikler kullanılıyor. Hiçbir sıkıntı yok. Biz bunu akıllı sayaçtan kontrol ettik. Kılıçdaroğlu'nun ziyaret saati olan 18.18-21.31 arası birileri elektrikleri kesmiş. Dağıtım şirketine sorduk nedir bu kaynağın kesintisi dedik. Bizden kaynaklı bir kesinti değil dediler.

Düşünebiliyor musunuz bu evde elektrikler yok demek için ziyaret saati elektrikleri kendi elleriyle kesmişler. Bunların hepsinin kaydını yayınladık. Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinin hemen ardından saat 21.31 civarlarında hane elektrik kullanımına kaldığı yerden devam etmiş. Bunu da yine akıllı sayaçtaki bilgilerden aldık. Herkes ne derse desin, kim neyi söylerse söylersin biz her zaman doğruları söyleyeceğiz. Biz her zaman Hakk'ın ve hakikatin tarafında yer alacağız."

Siyasetin gündemi elektrik tartışması Siyasetin gündemi elektrik tartışması CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları ziyaret ettikleri evde elektrik olmadığı iddiasını sürdürürken, Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’den CHP’yi yalanlayan nitelikte ‘5 Nisan’dan beri kesinti yok’ açıklaması geldi.

Enerji Bakanı Dönmez: Kılıçdaroğlu'nun gittiği evde elektrik vardı Enerji Bakanı Dönmez: Kılıçdaroğlu'nun gittiği evde elektrik vardı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Keçiören’de elektriği kesik olduğu iddia edilen bir aileyi ziyaret etmesine ilişkin konuştu. Bakan Dönmez "Yapılan incelemeler sonucu o gün evin elektriği varmış. Ve o gün o evde elektrikler olduğu halde ışıkları neden açmadınız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun elektrik eylemine tepki yağdı Kılıçdaroğlu'nun elektrik eylemine tepki yağdı Faturalarını ödemediği için evinin elektriği kesilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dört milyon hanenin borcundan dolayı elektriği kesildiğini iddia etti.

Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na 'elektrik' tepkisi: Zillettir, rezalettir Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na 'elektrik' tepkisi: Zillettir, rezalettir Faturasını ödemediğini için elektriği kesilen ve bunu sosyal medya hesabından duyuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na isim vermeden tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, "Bu çarpık zihniyetlerin TBMM'de görev yapıyor olmaları zillettir, rezalettir" dedi.

CHP liderine AK Parti'den elektrik faturası tepkisi CHP liderine AK Parti'den elektrik faturası tepkisi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, elektriğinin kesildiğini duyuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na tespki gösterdi. Dağ "Geceliği 100 bin liraya otelde kalan CHP Genel Başkanı, aylık 300 liralık faturayı ödememiş. Para hazineden çıkınca mest, kendi cebinden çıkınca protest oluyor" dedi.