Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere görüşmelerinde en somut adımı atan ülke olan Türkiye, barış diplomasisine devam ediyor. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefonda görüştü.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M uçakları ile Ukrayna limanlarında bekleyen ticari gemilerin Türkiye'ye emniyetle ulaşımının sağlanması konuları üzerinde duruldu.

'TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDECEK' VURGUSU

Görüşmede, Bakan Akar tarafından, bir an önce ateşkes ilanına olan ihtiyaç ile Türkiye’nin barışın tesisi ve Ukrayna’ya insani yardım konularında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edeceği bir kez daha vurgulandı.

Bakan Akar’dan sığınmacı açıklaması: BM kriterlerine uygun dönüş için çaba gösteriliyor Bakan Akar’dan sığınmacı açıklaması: BM kriterlerine uygun dönüş için çaba gösteriliyor Akdeniz Bölge Komutanlığı Yeni Rıhtım ve İskele Açılış Töreni’nde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; “Mehmetçik, ‘hudut namustur’ anlayışla gece-gündüz demeden mücadelesini büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla sürdürüyor” dedi. Sığınmacılarla ilgili açıklamada bulunan Akar; "Sığınmacıların gönüllü ve saygın şekilde dönmeleri için gerekli şartların oluşmasına yönelik her türlü çaba ülkemiz tarafından gösterilmektedir" dedi.