KAAN ZENGİNLİ | İSTANBUL

Beylikdüzü bölgesinde emlak işi yapan Semra Yıldız, ‘kapora’ dolandırıcılıkları konusunda ev alacakları uyardı. İlan sitelerinden ev fotoğraflarını kopyalayan dolandırıcıların normal fiyatın altına ilana çıktıklarını belirten Yıldız “Buna oltalama yöntemi deniliyor. Mesela Beylikdüzü’nde 1+1 daire fiyatları ortalama 1 milyon TL. Ancak bu düzenbazlar aynı evi 600-700 bin liradan ilana çıkıyor. Bunu gören vatandaş fiyata kanıp bunların eline düşüyor” dedi. Sahte ilan çıkan dolandırıcının ev alacak kişiden kapora talep ettiğini ve ardından kayıplara karıştığını ifade eden Yıldız “Uygun fiyatlı evi görüp bu kişileri aradığınızda size ‘Çok yoğunluk var, daha sonra döneyim’ diyerek güven kazanılıyor. Bir süre sonra sizi arıyor ve eve talebin çok olduğunu söylüyor. Evi istediğiniz zaman görebileceğinizi söylüyor ancak öncesinde satılmaması için bir kapora göndermenizi istiyor. Evin fiyatlarına göre 2 bin ile 5 bin lira arasında talep ediliyor. Ev almadan önce mutlaka gidip yerinde görün” uyarısını yaptı.

Bakan Nebati'den net mesaj: Konutta fahiş fiyat artışına müsamaha göstermeyeceğiz Bakan Nebati'den net mesaj: Konutta fahiş fiyat artışına müsamaha göstermeyeceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konut fiyatlarında ‘fahiş’ artışları yakından takip ettiklerini söyleyerek, müsamaha göstermeyeceklerini belirtti.
Konut alım satımında dikkat çeken döviz hesabı ve altın detayı Konut alım satımında dikkat çeken döviz hesabı ve altın detayı Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut alım-satımı için 3 yeni uygulama ve kampanyayı açıkladı. Erdoğan, "İlk Evim Konut Finansman", "Genişletilmiş Konut Finansman" ve "İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti" paketlerini duyurdu. Açıklanan yeni pakette ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşlara yönelik destek ile döviz hesabı ve altın detayı dikkat çekti.