İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, CNN TÜRK'te katıldığı canlı yayında  göç ve Türkiye'nin göç yönetimi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Ülkedeki toplam yabancı ve sığınmacı sayısına da değinen Çataklı, " Türkiye'deki yabancı sayısı 5 milyon 497 bin 733'dir, sığınmacı sayısı ise 4 milyon civarındadır. Bu kişilerin hepsinin parmak izine kadar bilgileri bizde mevcuttur." dedi.

Çataklı'nın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Ülkemize gelmiş olan Suriyelilere geçici koruma statüsü verdik. Suriyeli sığınmacıların sayısı 3 milyon 762 bin 889. Bundan daha fazla yok.

İkamet izniyle kalanlar. Bunlar düzenli göçmenler. Ülkemize yasal yollarla gelmiş, vize ve ikamet izni almış, düzenli kapsamlı göçmenler. Yabancı ülkelerin temsilcileri arasında olanlar var. Bunlar sığınmacı değiller. İkamet izniyle kalanların sayısı ise 1 milyon 414 bin 776.

Kimi 1 yıl kalır gider, onların yerine başkaları gelir vs. Tartışma dışı bırakmamız gereken alan. İçerisinde yabancı öğrenciler de var.

Uluslararası koruma kapsamında bulunanların sayısı 320 bin 68. Aslında bulunduğu ülkede can güvenliği riski altında olanlar. Bunlar dünyanın birçok yerinden olan insanlar. Bunlara diyoruz ki, müracaatlarını alıyoruz. Çoğunlukla başka ülkelere gitmek istiyorlar. Zaman zaman bunlar BM tarafından başka ülkelere de yerleştiriliyor.

TÜRKiYE'DEKİ YABANCI SAYISI

Türkiye'deki yabancı sayısı 5 milyon 497 bin 733'dir, sığınmacı sayısı ise 4 milyon civarındadır. Bu kişilerin hepsinin parmak izine kadar bilgileri bizde mevcuttur.

Kaçak göçme mücadele demek zaten kaçakların gelme ihtimali vardır demek. Bunlar içerisinden de ülkemizde olmayanlar da var. Onları da konuşacağız. Bizce toplam buna yakın rakam çıkar. Bizim bilgimiz dışında Türkiye'de birileri varsa ki vardır. Bu rakamlardan çok farklı olmadığını biliyoruz.

YILLARA GÖRE GEÇİCİ KORUMA KAPSAMINDAKİ SURİYELİLER

Bu tablo 2011'de başlayan Suriye'deki iç savaş sonrası Türkiye'ye gelmiş olan Suriyelilere geçici sığınma verdiğimizi gösteriyor. Biz son zamanlarda ısrarla kamuoyuna hatırlatıyoruz. 2017 sonrası yatay bir seyir sergilediğini söylüyoruz. Neredeyse Suriyeliler 5 senedir gelmiyor. Biz ülkemizde bulunan Suriyelileri adresleri dahil nerede olduğunu takip etmeye çalışıyoruz.

Çataklı'dan göçmen uyarısı: Sosyal medya rakamları kirli bir propaganda Çataklı'dan göçmen uyarısı: Sosyal medya rakamları kirli bir propaganda İçişleri Bakan Yardımcısı ve Sözcüsü İsmail Çataklı, sığınmacı tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan göçmen sayısı açıklaması İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan göçmen sayısı açıklaması İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Türkiye'deki göçmen sayısına ilişkin son verileri paylaştı. 1 milyon 417 bin 997 kişinin ikamet izni ile Türkiye'de bulunduğunu belirten Çataklı, 2017 yılından bu yana kayıt altındaki Suriyeli sayısının da hemen hemen aynı olduğunu belirtti.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 492 bin 983 Suriyeli ülkesine geri döndü İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 492 bin 983 Suriyeli ülkesine geri döndü İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Ankara’da "Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı" düzenledi. Bakan Çataklı 17 bin 587 düzensiz göçmen ve 759 organizatörün yakalandığını belirterek, ülkesine geri dönen Suriyeli sayısının 492 bin 983 olduğunu söyledi. Çataklı, bunun yanı sıra 3 milyon 763 bin 565 Suriyelinin kayıt altına alındığını açıkladı.