Suriye'ye düzenlenecek yeni bir harekat öncesi nefesler tutuldu ve tüm gözler Milli Savunma Bakanlığına çevrildi. Her an gerçekleşebilecek oeprasyona ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, Suriye’nin kuzeyine yönelik olası bir operasyona ilişkin, “Yeri ve zamanı geldiğinde gereken neyse yapılacaktır” dedi.

Bakan Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkışlarına yönelik çalışmalara ilişkin soru üzerine Akar, dünyanın birçok bölgesindeki insanların gıdaya ulaşımı açısından bunun önemli bir konu olduğunu belirtti.

UKRAYNA LİMANI'NDAKİ TAHIL YÜKLÜ GEMİLER

Türkiye'nin bu konudaki çabalarına vurgu yapan Bakan Akar, "Bunun bir an önce sonuçlanmasına gayret gösteriyoruz. Rusya ile Ukrayna ile görüşüyoruz, BM ile görüşüyoruz sonuç olarak da bu konunun çözümü için uğraşıyoruz.  Bununla ilgili epey bir ilerleme sağlandı. Nasıl yapılacak, mayınlar nasıl temizlenecek, kim yapacak, koridor nasıl oluşturulacak, kim refakat edecek gibi teknik planlamalara yönelik konular üzerindeki çalışmalar devam ediyor." diye konuştu.

Bu konudaki sorumluluğun büyük oranda Türkiye'de olup olmayacağına yönelik soru üzerine Akar, "Şu anda Türkiye olarak biz koordine ediyoruz" yanıtını verdi. Türkiye'de bir görüşme takviminin oluşturulup oluşturulmayacağına ilişkin soruya ise, "Olabilir. Geçen cumartesi günü bununla ilgili BM'den bir yetkili ile Bakanlığımızdaki bir arkadaşımız görüştü. 

Taraflarda çözüm iradesi olduğu için süreç ilerliyor" karşılığını veren Bakan Akar, başka bir gazetecinin "Konunun tıkandığı nokta neresi" demesi üzerine, "Güven. Herkes karşılıklı olarak bir şeylerden emin olmak istiyor. Biz de o güvenin temin edilmesi için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

'TERÖRİST NEREDEYSE HEDEF ORASI'

Biz ilkeli davranıyoruz. Tüm faaliyetlerimizde olabildiğince ilkeli, açık, şeffaf ve uluslararası hukuka uygun davranıyoruz. Diyoruz ki biz hudutlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacağız. Bizim derdimiz bu. Hudutlarımızı ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eden sınırlarımızda herhangi bir şekilde bir oluşumu istemiyoruz. Buna ‘terör koridoru’, ‘terör oluşumu’ ne denirse denilsin. Nitekim 2016'dan itibaren başlandı ve terör koridorlarını parçaladık. Bundan sonra da orada herhangi bir oluşuma müsaade etmeyeceğimizi ifade ettik.

'TSK MİLLETİNİN EMRİNDEDİR'

Türkiye terörle mücadele faaliyetlerine kararlılıkla devam ediyor. Başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygılı olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Bizim yaptığımız faaliyetler tamamen hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliği içindir. Bu amaca ulaşabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri görevinin başında milletinin emrindedir.

'KİMSE KARŞIMIZA ÇIKMASIN'

"Terörist neredeyse hedef orası" anlayışıyla, artan şiddet ve tempoda taarruzi bir ruhla terörle mücadelenin devam ettiğini vurgulayan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü;

Milletimizi, 40 yıldan beri başına musallat olan bu terör belasından kurtaracağız. Bununla ilgili azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz. Bu konuda kimse karşımıza çıkmasın, bize engel olmaya kalkmasın. Bizim tek hedefimiz teröristler. Kürtler, Araplar bizim kardeşimiz. 

Siviller ve çevreye zarar gelmemesi için alınması gereken her türlü tedbiri hem planlama hem icra safhasında aldığımız ve bu konuda yaptıklarımız ortadadır. Diğer hiçbir ordunun yapmadığı kadar hassas olduğumuzu herkes biliyor.

'ZAMANI GELDİĞİNDE GEREKEN NEYSE YAPILACAK'

Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olası bir operasyonun hedefinin Tel Rıfat ve Münbiç olacağına yönelik açıklamalarını hatırlatması üzerine Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği bize yönelik taciz, saldırı girişimleri bu iki bölgeden yoğunlaşmış durumda. Biz saldırı girişimlerine misliyle karşılık veriyoruz. Daha ötesi gerektiğinde de gerekeni yapmaya hazırız. Yeri ve zamanı geldiğinde gereken neyse yapılacaktır

Bakan Akar'dan F-16 açıklaması: ABD'nin ihtiyacımızı karşılayacağına inanıyoruz Bakan Akar'dan F-16 açıklaması: ABD'nin ihtiyacımızı karşılayacağına inanıyoruz Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 tedarikine yönelik görüşmelerde ABD ile olumlu havanın olduğunu belirtti. Akar "F-16, sadece Türk Hava Kuvvetlerinin değil aynı zaman NATO'nun, Avrupa'nın da konusu. NATO'nun güçlü olması için üyelerinin tek tek güçlü olması gerekir" dedi.

Bakan Akar'dan Suriye'nin kuzeyine operasyon sinyali: TSK her türlü göreve hazır Bakan Akar'dan Suriye'nin kuzeyine operasyon sinyali: TSK her türlü göreve hazır Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin, güneyindeki terörist varlığını kabul etmeyeceğini belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetleri personeliyle, araç gereç, silah ve teçhizatıyla ve sahip olduğu üstün moral, motivasyon ve tecrübesiyle verilecek her türlü görevi yapmaya hazırdır. Bu konuda azimli, kararlı ve muktedirdir." dedi.

Bakan Akar sunum yapacak: Operasyon kararı MGK'da Bakan Akar sunum yapacak: Operasyon kararı MGK'da Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulu'nda ana gündem maddesi sınır ötesinde yapılması planlanan operasyon olacak. Bakar Akar'ın son hazırlıklarla ilgili bir sunum yapması bekleniyor.