Akif BÜLBÜL - İZMİR

Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’ye karşı son dönemde hasmane tutumunun dozunu artıran Yunanistan’a sert çıktı. Bakan Akar,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’yı uyardığına dikkat çekerek, “Cin şişeden çıktı, belli ülkelerle iki tatbikat, üç anlaşma yapmakla Türkiye’yi sıkıştıramayacağını, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelin, değerlerin onların boyunu, posunu aşacağını bilmeleri lazım” dedi. 

Bakan Akar, EFES-2022 tatbikatı sonrasında gazetecilerle sohbetinde verdiği önemli mesajlar şöyle: 

TSK’NIN ELİNE SU DÖKEMEZ

Tatbikat çok etkileyiciydi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tatbikat kapsamında gördükleriniz TSK’nın günlük hayatında yaptığı işler. TSK’nın günlük faaliyetlerinde de uçaklar hedefleri vuruyor, arama tarama yapılıyor. Her gün bunlar yaşanıyor. Tatbikatta meskun mahal faaliyeti, arama-kurtarma, istihkam faaliyetleri de yapıldı. Muharebe tecrübesi konusunda kimse Mehmetçiğin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin eline su dökemez. Bu konudaki bilgi, tecrübe, yaklaşımları çok güçlü. Bunları biz icra ettiğimiz görevlerde kullanıyoruz. Amacımız bir an önce terör belasından milletimizi kurtarmak.  Bizim bu söylemimizi ‘Kürtlere, Suriye’ye, Irak’a karşı gibi başka yerlere çekiyorlar.

Bizim bu konudaki hassasiyetimizi de herkes biliyor. Bizim tek hedefimiz teröristler. Terörist neredeyse bizim hedefimiz orası. Çünkü aksi durum teröriste korumalı, güvenli alan bırakmak anlamına gelir, bunu da kabul etmeyiz. Bizim tek amacımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, 85 milyon insanımızın, hudutlarımızın güvenliğini sağlamak. Başka bir hedefimiz yok. Bunu Iraklı dostlarımız da anladı. Diplomasinin, uluslararası ilişkilerin, güvenlik uygulamalarının kurallarına, inceliklerine uygun işimizi yapıyoruz. Komşularımızın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz.

MEHMETÇİĞİN NEFESİ TERÖRİSTLERİN ENSESİNDE

Terör örgütünün sözde elebaşlarına yönelik nokta operasyonları yapılıyor mu?

Yapılıyor. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Teröristlerin elebaşları iki gece aynı yerde yatamıyor. Bunu sözde elebaşları anladı, alttakilerin de anlamasını istiyoruz. Teröre bulaşmamış çocukların ailelerine kavuşmaları için geçen gün teröristlerin teslim olmalarına yönelik 300 bine yakın ilan attık.

BOYUNUZU AŞAN İŞLERE GİRİŞMEYİN

Yunanistan’da Efes 2022 Tatbikatı konuşuluyor. Ne söylemek istersiniz?

Biz kendi işimize bakıyoruz. Amacımız etkin-caydırıcı-saygın özelliğimizi pekiştirmek. Bizim silahlı kuvvetler olarak yapacağımız en önemli şey askeri eğitim, tatbikat. Personelin bilgisini, tecrübesini artırmak diğer taraftan da bu bilgili, tecrübeli personeli teçhiz etmek. Biz bunun peşindeyiz. Silahlı kuvvetlerimizin eğitimini, tatbikatını en etkin şekilde yerine getirip en ileri teknolojiye sahip silah, araç, gereç ve mühimmatla teçhiz etmek için çalışıyoruz. Bu konuda bizi destekleyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. 

Proxy (vekalet) savaşları yüz yıllardan beri devam eden bir şey. 1919’u hatırlayın. Ne haddine Yunanistan’ın tek başına buraya gelmesi. Yunanistan 1922’de altı başbakan, bakan, genelkurmay başkanını astı, ‘niye bizim başımızı belaya soktunuz’ diye. Kendi yöneticilerini. Biz de “tarihe, coğrafyaya, şartlara bakın, boyunuzu aşan işlere girişmeyin, herkesin telkin ve teşviklerine uymayın.” diyoruz. Yunanistan’da bazı siyasiler şahsi ikballeri için sabah kalkıyor ‘Türkiye’, akşam yatıyor ‘Türkiye’. Türk-Yunan halkı, gerçekçi baktığınızda birbirini tanıyan, kültürü benzeyen halklar. Diyoruz ki görüşelim, sorunlar üzerinde çalışalım,  zenginlikleri beraber paylaşalım. Onlar diyor ki ‘Hepsi benim’. Kimse bu devirde bunu kabul etmez. Ortak payda bulmak, bunu geliştirmek lazım. Tarafların bir yerde anlaşması lazım. 200 senede 3 kat büyüyen Yunanistan Türkiye’ye ‘yayılmacı’ diyor. Yayılacak yeri kalmamış adamların bu şartlarda bize yayılmacı diyorlar. Belli ülkelerle iki tatbikat, üç anlaşma yapmakla Türkiye’yi sıkıştıramayacağını, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyelin, değerlerin onların boyunu, posunu aşacağını bilmeleri lazım. 

CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

Cumhurbaşkanımız Efes’teki konuşmasında “uyarıyorum” dedi. Yunanistan’ı hangi konuda uyardı?

Her konuda uyardı. İki komşu ülke, iki NATO müttefiki. Cumhurbaşkanımızla Sayın Miçotakis arasında gayret samimi, dostane görüşmeleri oluyordu. Sonra Miçotakis verdikleri sözleri unutarak ABD Kongresi’nde Türkiye’yi şikayet etti. Cin şişeden çıktı, Türkiye’deki kişilik, kimlik meselesi herkes tarafından anlaşılmalı. ‘Gel’ deyince gelecek, ‘git’ deyince gidecek bir Türkiye’den bahsetmiyoruz. Hakka hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine, müttefiklik ruhuna uygun şekilde konuşalım, görüşelim. Bizi eskiyi özlemle suçlayanlar tuttular Roma’yı, Bizans’ı savunmaya başladılar. 

HER ŞEY TAKİP VE TEDBİR MESELESİ

Yunanistan’daki ABD’nin kurduğu yeni üsleri kime karşı? Rahatsızlık bildiriyor musunuz?

1980’de Türkiye-ABD arasında savunma ve ekonomik iş birliği anlaşması yapıldı. Bunun benzerini Yunanistan da yaptı. 2020’de bunu yenilediler. Bu çerçevede daha önce 5 olan üs sayısını arttırdılar. Bunun en gündeme geleni de Dedeağaç. Dedeağaç’a yönelik LNG deposu, Avrupa’nın savunmasına ABD’nin desteği için lojistik merkezi olarak kullanılacağına yönelik resmi beyanlar var. Resmi olarak bunu söylüyor, görüntü de bunu gösteriyor. Bunu Yunanlar bir takım ifadelerle Türkiye’ye karşıymış’ gibi gösteriyor. Ancak bütün bunları bir tarafa bırakıp bir asker, bir diplomat gözüyle baktığınızda ‘Bu kesinlikle LNG ile alakalı, bizimle alakası yok’ diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Her şey takip ve tedbir meselesi.

MASAYA GELMİYORLAR 

Daha önce bazı gelişmelerin ardından ‘Ege’de sular ısınıyor’ diyorduk. Bu sefer daha farklı mı, Ege’de sular ısınmayı geçti artık kaynıyor mu?

Gerçekleştirilen somut olaylar ve bunların psikolojik etkileri var. Yunanistan’da bazı siyasiler mantıktan, akıldan, izandan, uluslararası hukuktan uzak beyanlarda bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği Meis konusu var. Meis adası Kaş’a 1950 metre mesafede.  10 km2 genişliğinde. Yunanistan ana karasına yaklaşık 600 km mesafede. Aklı başında kime sorarsanız sorun, 10 km2’lik adaya 40 bin km2 münhasır ekonomik bölge talebini uygun görmez. Kimse buna ‘evet’ demez, diyemez. Bütün dünyada hava sahası karasuları ile aynı genişliktedir.  Yunanistan, ‘karasuları 6 mil, hava sahası 10 mil’ diyor. Böyle olmaz. Biz bunu tanımıyoruz. Biz onları masaya çağırıyoruz, gelin konuşalım diyoruz. Gelmiyorlar. Konuşacak bir şeyleri yok çünkü biz haklıyız.

İHLALLERİ NATO’YA BİLDİRİYORUZ 

Yunanistan hava sahası ihlalleri ile kontrollü kriz çıkarmıyor mu?

Niyetleri ne olursa olsun artık ihlal gerçekleştirdikleri an yurtiçi / yurt dışı tüm sivil, asker muhataplarımıza, NATO’ya yazılı olarak bilgi veriyoruz. Hilelerini, yanlışlarını, ihlallerini herkese belgeleriyle duyuruyoruz.

OLDU-BİTTİLERİ KABUL ETMİYORUZ 

Cumhurbaşkanımızın bugünkü açıklamalarının ardından, Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına karşı bir kararlılık göstergesi olarak bir hareket söz konusu olur mu?

Yıllardan beri devam eden olaylar var. 1832, 1864, 1878, 1913, 1923, 1947’deki gelişmeler ortada. Anlaşmalara aykırı şekilde adaları silahlandırıyorlar.  Bu oldu-bittileri kabul etmedik, etmiyoruz. 

YUNANİSTAN KULLANILIYOR

Yunanistan’ın, Türkiye karşı niyeti nedir?

Bilinen siyasilerin aşırı saldırgan eylem ve söylemleri var.  Halklar arasında ise durum öyle değil. Askeri, siyasi, diplomatik bakımdan baktığımız zaman ise Yunanistan kullanılıyor. Türkiye’ye karşı hesabı olan kim varsa başvuracakları kapı Yunanistan, benim anladığım bu. Bunun faturasını da Yunan halkı ödemek zorunda kalıyor.

PANİK HAVASI YAŞIYORLAR

Türkiye-Yunanistan arasında yaşanan gerilimden sıcak çatışma çıkar mı, böyle bir riski var mı?

Biz gerçekten sorunların uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri kapsamında barışçıl yollarla, diyalogla çözülmesinden yanayız. Tüm komşularımızla ve diğer bölge ülkeleri ile ilişkilerimiz her geçen gün daha da iyiye gitmektedir. Bu ise Yunanistan’ın kendi lehine kurmaya çalıştığı tüm oyun ve hileleri bozmaktadır. Bu nedenle bir panik havası yaşıyorlar. Muhataplarımızla her karşılaştığımızda her zaman görüşebileceğimizi dile getiriyoruz. Maalesef şu ana kadar bir karşılık göremedik.

SURİYE’NİN KUZEYİNDEKİ GELİŞMELER

‘Bu kadar konuşarak, açıklama yaparak harekât gerçekleştirilir mi’ şeklindeki eleştirilere yönelik değerlendirmeniz nedir?

Siyasetin, uluslararası ilişkilerin çok çeşitli tarzları var. Ülkemizin kara, deniz, hava sınırlarımızın güvenli olmasını istiyoruz. Bu sınırlarımız içindeki 85 milyon vatandaşımızın güven içinde yaşamasını istiyoruz. Hak ve menfaatlerimizin çiğnenmesine karşı olarak yapılması gereken ne varsa bunları yapmaya çalışıyoruz.

VARSAYIMLARLA KONUŞMAK DOĞRU OLMAZ

Rusya ve ABD bize verdiği sözleri tutar, teröristleri 30 km derinliğe çekerse, yeni bir harekâta gerek kalmaz mı?

Varsayımlarla konuşmak doğru olmaz. Bizim derdimiz sınırlarımızı, hudutlarımızı, vatandaşımızı korumak ve bunu kalıcı, istikrarlı hale getirmek. İşi bir şansa bırakmamak,  ‘Yarın ne olacak’ sorusunu ortadan kaldırmak. Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlar bu amaçla gerçekleştirildi. Biz de, Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, ‘Teröristleri kazdıkları çukurlara gömeceğiz’ dedik. Bazı kesimler bu ifadelerimizi çarpıtarak Türkler Kürtlere karşı operasyon yapıyorlar dediler. Bizim Kürtlerle sorunumuz olmadığını her zaman söylüyoruz. Bilen biliyor. Bizim Kürt kardeşlerimizle ne problemimiz olacak. Bu ne büyük bir ahlaksızlık, ne büyük bir bühtan. Bütün şehitliklerde Kürt, Arap, Türk yan yana yatıyor. Bizim öyle bir problemimiz yok. Bugüne kadar tarihimizde, siyasetimizde devlet olarak, kurumsal olarak etnik mezhepsel ayrımcılık olmamış. Bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

ABD’Lİ VE RUS MUHATAPLARIMIZA ANLATIYORUZ

Olası Suriye operasyonuna yönelik ABD ve Rusya ne diyor? Rus Savunma Bakanı Şoygu ile görüşmenizde bu konu gündeme geldi mi? 

Biz görüşlerimizi ABD’li, Rus muhataplarımıza anlatıyoruz. Bizim 2019’da yaptığımız mutabakat muhtıralarına uyduğumuzu, sorumluluklarımızı yerine getirmek için elimizden gelen gayreti gösterdiğimizi, benzer şekilde onların da sorumluluklarını yerine getirmelerini beklediğimizi belirtiyoruz. Barış Pınarı bölgesinde hala her gece taciz oluyor. Kendileri ‘teröristlerden boşaltacağız’ dediler. Ama yapmadılar. Her şey açık, net. Biz durmak yok diyoruz.  En son teröristi etkisiz hale getirmek konusunda kararlıyız, azimliyiz ve buna da muktediriz. Herkese bu konudaki hesabınızı, kitabınızı iyi yapın diyoruz.

Devletimizin iradesi budur. Bu istikamette yürüyoruz, ilerliyoruz. Bu terör belasından ülkemizi kurtarmak, teröristleri etkisiz hale getirmek, terör yuvalarını yıkmakta kararlıyız. 

Terör örgütünün olası bir operasyonda TSK’ya karşı Suriye ordusu ile hareket edeceklerine yönelik söylemleri var?

Onların ne söylediğine değil, bizim ne yaptığımıza bakılmalı.

TERÖRİST NEREDEYSE HEDEFİMİZ ORASI

Sayın Cumhurbaşkanı Tel Rıfat ve Münbiç’ten bahsetti. Bu bölgelere mi olacak operasyon? 

En çok Tel Rıfat’tan, Münbiç’ten bize yönelik taciz, saldırı yapılıyor. Ayrıca daha önceki müzakereler sırasında Rusya tarafından Tel Rıfat’ın gerek onlar tarafından gerekse beraber teröristlerden temizlenebileceğine yönelik beyanlar oldu. Bunu hatırlatıyoruz. Bizim teröristler dışında başka bir problemimiz yok. Terörist neredeyse hedefimiz orası. 

YERİ ZAMANI GELDİĞİNDE HAREKETE GEÇİLİR 

Operasyon için şartlar olgunlaştı mı?

Operasyon matematiktir, lojistiktir. Bunun hesabı, kitabı yapılır, yeri ve zamanı geldiğinde harekete geçilir Bizim hedefimiz, amacımız teröristleri etkisiz hale getirmek. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecek.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA KONUSUNDA MANTIKLI OLMALARINI BEKLİYORUZ

Ay sonunda Finlandiya ve İsveç’in üyeliğinin de gündeme geleceği NATO Zirvesi var. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

Sayın Cumhurbaşkanımız noktayı koydu. Şartlar oluşmazsa ‘evet’ demeyiz. Terörle mücadelede olduğu gibi orada da açık, samimi bir politikamız var. Sen parlamentoya sokmuşsun, adamlara polis korumasında Türkiye’ye hakaret ettiriyorsun, teröristlere para toplatıyorsun. İsveç ve Finlandiya konusunda mantıklı olmalarını bekliyoruz. NATO’nun gündeminde terör ile Rusya tehdidi var. İsveç diyor ki “Rusya beni tehdit ediyor, beni koruyun. İttifakın en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye sen de üye olarak katkı sağla’ diyor. Peki. Ben de diyorum ki ’40 seneden beri ben terörle mücadele ediyorum. Bu konuda sen de bize katkı sağla’. ‘Ona karışmam’ diyor. Böyle ortaklık olur mu? Temelden yanlış. 

İSVEÇ HEYETİNE ‘ALIN KARDEŞİM’ DEDİK

Teröristlerin ellerinde çıkan İsveç yapımı AT-4 tanksavarlarla ilgili değerlendirmeniz nedir?

Bunların hepsinin seri numaralarını, belgelerini, fotoğraflarını aldık,  toplantı sırasında İsveç heyetinin karşısına koyduk, ‘alın kardeşim’ dedik.

BİR AN ÖNCE İŞİ SONLANDIRMAK İSTİYORUZ

Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmelerde yaşanan hububat krizinde son durum nedir?

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile geçen hafta yapıcı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Bizim Ukrayna’daki gelişmeler bağlamında iki temel sorunumuz var: Biri insani yardım ve vatandaşlarımızın tahliyesi amacıyla Ukrayna’ya gönderilen iki A400M nakliye uçağımızın orada kalması. Diğeri de limanlarda bekleyen ticari gemilerimiz. Bu konuları da ele aldığımız samimi, yapıcı bir konuşma oldu. Bununla ilgili karşılıklı personel görevlendirdik. BM ile de diyalog içindeyiz. Olayın önemini idrak etmek çok önemli. Teknik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar şu hususları kapsıyor; Ukraynalıların limandaki mayınları temizlemesi, limandan çıktıktan sonra belirli koridorlardan toplanma bölgesine girinceye kadar Ruslar tarafından eşlik edilmesi, olası mayınların temizlenmesi, ondan sonra da tercihen Türk unsurları tarafından ticari gemilerin emniyetli seyirlerinin sağlanması. Bir an önce işi sonlandırmak istiyoruz. Bizim hem Rusya hem Ukrayna ile yoğun görüşme trafiğimiz var. İki tarafın bazı çekinceleri var. Biz de aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu konuda umutluyuz. 

Ayrıca biz hem Rus hem Ukrayna savunma bakanları ile görüşmelerimizde insani durumun daha da kötüleşmesine imkan vermeden bir an önce ateşkesin sağlanmasının önemini ifade ediyoruz. Diğer taraftan da Antalya ve İstanbul sürecinden sonra herhalde örtülü, açık engellemeler oldu. Eğer Batı bunu destekleseydi İstanbul görüşmelerinden olumlu sonuçlar çıkardı.

DENGENİN BOZULMAMASINI İSTİYORUZ

Karadeniz’deki son gelişmeler ve Montrö’nün uygulanmasına yönelik değerlendirmeniz nedir?

Bölgesel sahiplik ilkesi, kıyısı olan ülkelerin duruma hâkim olması kapsamında buradaki dengenin bozulmamasını istiyoruz. Burada denge bozulursa olayların kontrolden çıkma olasılığı çok yüksek. Karadeniz’i bir rekabet ortamına dönüştürmeyelim bizim açıkça söylediğimiz şey bu. Karadeniz bölgesel sahiplik ilkesi çerçevesinde sulhu sükunu devam ettirsin. Birbirimize saygı duyalım, Ukrayna’nın sınırlarına, egemenliğine saygı duyalım diğer taraftan da herhangi bir yanlış anlaşılmaya, tahrik olarak algılanabilecek bir eyleme sebebiyet vermeyelim. ‘Hangi niyetle yaparsanız yapın öbür taraf bunu tahrik olarak anlarsa sıkıntı olur’, diyoruz.

TESPİT RADARLARI KOYDUK

Karadeniz’de imha edilen sürüklenen mayınlarla ilgili yeni bir durum söz konusu mu?

Mayınla ilgili çeşitli sayılar ortaya atıldı. Bunlara ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor. Şu ana kadar üç mayın emniyetli bir şekilde imha edildi. Mayın avlama gemilerimiz, helikopterlerimiz, deniz karakol uçaklarımız ve SAS timlerimiz teyakkuz halinde. İstanbul Boğazı’nı yakından gözetliyoruz, giriş çıkışı kontrol edip herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için ilave tedbir aldık, tespit radarları koyduk. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konuda çok ileri düzeyde bir kapasitesi var. Bizim hem tespit hem imha konusunda yeterli unsurlarımız, teçhizatımız var. Ayrıca sadece kendi ihtiyaçlarımızın karşılamanın ötesinde dostlarımıza, müttefiklerimize de mayınla mücadelede destek verebileceğimizi ilettik.

GENELDE OLARAK OLUMLU

ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyon çalışmalarında son durum?

Yabancı Askeri Satışlar kapsamında süreci başlattık. Buna uygun olarak devam ediyor süreç. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile siyasi bir heyet ABD’ye gitti, Kongre’de görüşmeler yaptı. Genelde olarak olumlu.  Gayet güzel, önemli görüşmeler oldu.  Gayet iyi karşılandılar.  Sürecin olumlu sonuçlanması için her türlü gayreti gösteriyoruz.

Erdoğan'dan Yunanistan’a net uyarı: Herkes bu milletin neler yapabileceğini görecek Erdoğan'dan Yunanistan’a net uyarı: Herkes bu milletin neler yapabileceğini görecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Şafak gazetesi tarafından düzenlenen Şehit Mustafa Canbaz Fotoğraf yarışması ödül töreninde yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın Efes 2022 tatbikatına katılacak ülkelere, çağrıda bulunup vazgeçirmeye çalıştığını söyledi. Yunanistan'a gözdağı veren Erdoğan, "Herkes bu milleitn neler yapabileceğini görecek." dedi.
Erdoğan'dan Yunanistan'a 'kendine gel' ikazı Erdoğan'dan Yunanistan'a 'kendine gel' ikazı "Yunanistan’ı gayriaskerî statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz”