SELÇUK BÖKE | ANKARA

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, yarın Ankara’ya gelecek. Ankara ve Riyad’ın gündeminde Körfez, Suriye, Libya gibi bölgesel konular yer alırken, ikili ilişkiler de masaya yatırılacak. Enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda, tarım ve savunma sanayi alanlarında iş birliği konuşulacak. İki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme adımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman arasında 21 Kasım 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde “Diyalog kanallarının açık tutulmasında” mutabık kalınmasıyla başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz’in kasım ayındaki telefon konuşmasını, İslam İş Birliği Teşkilatının Nijer’de yapılan toplantısında her iki ülkenin dışişleri bakanlar tarafından yapılan ılımlı açıklamalar izlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.

Arap Baharı sürecine kadar pozitif bir gündemi olan Türk-Suudi ilişkileri, her iki ülkenin Arap Baharı sürecinde farklı bir pozisyona yönelmesiyle önemli ölçüde gerildi. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından ise Riyad’la ilişkiler durma noktasına geldi.

Suudi Arabistan Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırdı Suudi Arabistan Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırdı Suudi Arabistan, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 4 ülkeye seyahat yasağının kaldırılması yönünde karar aldı.
Suudi Arabistan'tan hac planı açıklaması Suudi Arabistan'tan hac planı açıklaması Bu seneki hac planını kamuoyuyla paylaşan Suudi Arabistan, hacıların ibadetlerini daha rahat yapabilmeleri için modern teknolojileri kullanacak.