Marmaris’te bulunan Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda NATO çok yüksek hazırlıklı görev kuvveti grubu 441.04 komuta görevi değişim töreni gerçekleşti. NATO'nun mayın harbine yönelik deniz harekat ve eğitim faaliyetlerinden sorumlu çok yüksek hazırlıklı görev kuvveti görev grubu 441.04'ün komutası Türkiye’ye geçti.

GÖREV BİR YIL SÜREYLE DEVREDİLDİ

Planlı faaliyetler çerçevesinde NATO üyesi ülkelerin ev sahipliğinde icra edilecek mayın harbi tatbikatlarına iştirak edilecek ve kıyıdaş ülkeler ile ikili deniz eğitimleri gerçekleştirilecek. Törende, NATO Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 Komutanı Albay Yusuf Karagülle görevi devralırken, SNMCMG-2 Komodorunun forsu Sancak Gemisi TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş'a bando eşliğinde toka edildi. NATO’nun mayın harbine yönelik deniz harekat ve eğitim faaliyetlerinden sorumlu çok yüksek hazırlıklı görev kuvveti görev grubu 441.04 ün komutası 29 Haziran 2022 tarihinden 1 Temmuz 2023 tarihine kadar Türk Deniz kuvvetleri komutanlığı tarafından icra edilecek.

"BU GÖREVİ ALDIĞIMIZ İÇİN GURUR DUYUYORUZ"

SNMCMG2 Komutanı Yüzbaşı Yusuf Karagülle, bu görevi devraldıkları için gurur duyduğunu belirterek "Görev Grubu 441.04 olan SNMCMG2'yi komuta etme fırsatı ikinci kez yaşıyorum. SNMCMG2 sürecinde ittifak birlikleri ile sürekli ve tam entegre bir şekilde tatbikatlar ve gerçekler dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri gerçekleştirmek için hazırız. MCM özelliklerine ek olarak SNMCMG2; İttifak varlığını kurar, dayanışmayı gösterir, üye, ortak ve yabancılara rutin liman ziyaretleri yapar. NATO ülkeleri ve onlara çeşitli deniz askeri yetenekleri sağlar. Türk Komutanlığı döneminde farklı MCM Gemileri Belçika, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Romanya gibi müttefikler SNMCMG2'de farklı dönemlerde yer alacak ve NATO'nun ittifak ve dayanışmasını geliştirmek için Akdeniz ve ayrıca Karadeniz bu bölgelerde hazır yüksek eğitimli ve yetenekli üyelerle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. NATO ve NATO dışı liman ziyaretlerinin yanı sıra tatbikatlara katılacağız. Bu tür tatbikatları düzenli olarak yürütmenin toplu olarak eğitilmiş ve birlikte çalışabilirlik yeteneği ile Amiral Gemisi personelimin ve mürettebatımın profesyonelliğine ve bağlılığına inanıyorum’’ dedi.

"TÜRKİYE'NİN NATO'YA KATKILARINI BİR ADIM DAHA İLERİYE TAŞIYACAK"

NATO Deniz Komutanlığı Temsilcisi Pihilppe Manderlier'de törende yaptığı konuşmasında "Türkiye’nin bu görevi başarı ile tamamlayacaklarına inancım ve güvenim yerindedir" diyerek Albay Karagülle ve komutasına başarı dileklerini iletti. Törenin kapanış konuşmasını yapan Harp Filosu Komutanı Tüm Amiral Yalçın Payal, "Türkiye, çekirdek üye olarak NATO misyon ve operasyonlarına büyük bir istekle katkıda bulunmuş ve sorumluluklarını her zaman yerine getirmiştir. Bu taahhüdümüzün açık bir göstergesi olarak, Daimi Deniz Kuvvetlerini sürekli olarak desteklemekte, birlik sağlamaktadır. Türkiye'nin NATO görev ve operasyonlarına verdiği sürekli desteğin bir başka göstergesi olarak, beşinci Yüksek Hazırlık Kuvvetleri Deniz Kuvvetleri Karargahı olan TURMARFOR'un, başlangıcından itibaren NATO Mukabele Kuvvetleri Deniz Komutanlığı rolünü alacağını hatırlatmak isterim. Bu üst düzey deniz karargahının konuşlandırılması Türkiye'nin NATO'ya katkılarını bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Türkiye'nin komuta dönemindeki tüm görevlerin, komutanın, personelinin ve mürettebatın bilgi birikimi, profesyonelliği ve özverisi ile büyük bir başarı ile yürütüleceğine inancım tamdır" sözlerine yer verdi.

SNMCMG-2'nin Komutanı Yüzbaşı Yusuf Karagülle ve beraberindeki heyet, tören sonrası gemilerin komuta ekipleri ile fotoğraf çektirdi.

İsveç ve Finlandiya NATO'ya davet edildi İsveç ve Finlandiya NATO'ya davet edildi NATO, İsveç ve Finlandiya'yı ittifaka davet etme kararı aldı. Sonuç bildirgesinde Rusya'nın en büyük tehdit olduğu vurgulandı. NATO'dan yapılan açıklamada, İsveç ve Finlandiya'nın Madrid zirvesine ittifak üyeliğine davet edildiği duyuruldu. Davet sonrası açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stontenberg, mutabakatın bu kararın önünü açtığını söyleyerek Türkiye'ye teşekkür etti.

NATO Zirvesi'nde güldüren diyalog: Boris'ten Erdoğan'a Türkçe iltifat NATO Zirvesi'nde güldüren diyalog: Boris'ten Erdoğan'a Türkçe iltifat İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO zirvesinde liderler bir araya geldi. NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında geçen diyalog sosyal medyada gündem oldu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Tarihi kararlar alacağız NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Tarihi kararlar alacağız NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, "Dönüştürücü bir zirve olacak, çünkü tarihi kararlar alacağız" diyerek liderlerin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine dair tarihi bir karar vereceğini ifade etti.

NATO Liderler Zirvesi başladı NATO Liderler Zirvesi başladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi üye devletlerin liderleriyle aile fotoğrafı çekimine katıldı.