30 Temmuz'da Ankara'da Alevi STK'ları ile cemevine yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıya ilişkin gözaltına alınan yeni şüphelilerin olduğunu açıkladı.

"MİLLETİMİZİN BİRLİK DUVARINA ÇARPTI"

Bakan Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, 30 Temmuz'da eski Türkiye'nin bir alışkanlığıyla karşılaştıklarını belirtti. Muharrem ayının birinci gününde, 3 cemevine yönelik alçakça provokasyon ile karşılaşmalarına rağmen eski Türkiye'den farklı olarak, bu planlı provokasyonun faili meçhul kalmadığına işaret eden Soylu, "Toplumumuzun tüm kesimleri tarafından lanetle karşılanan bu planlı provokasyon, milletimizin birlik duvarına çarptı" değerlendirmesinde bulundu.

"EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKTIR"

İçişleri Bakanı Soylu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde, hükümetimiz göreve geldiği ilk günden itibaren herkesin kendisini ifade edebildiği 'Türkiye adımlarında', sadece son 2 yılda 1585 cemevi ziyaret edildi, 8 bin 600 talebin 5 bin 600'ü karşılandı. Ayrıca birçok adım ve ülkemizin her tarafında oluşan kardeşlik iklimi, tam da muharrem ayının ruhuna uygun anlayışla bu karanlık ellerin menfur emellerini engellenmektedir. Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve eski Türkiye'nin ayak izlerine rastlanılmıştır. Elde edilen tüm bilgiler, yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu planlı provokasyon en ağır şekilde cezalandırılacaktır."

Ankara’da cemevine saldıran şahıs yakalandı: Bakan Soylu’dan açıklama Ankara’da cemevine saldıran şahıs yakalandı: Bakan Soylu’dan açıklama Ankara Emniyet Müdürlüğü, 3 cemevine saldıran şahsın yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı. Şahsın, Ankara’dan Eskişehir’e giderken yakalandığını kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Elbette bu provokasyon, her yönüyle soruşturulmaktadır” dedi.

Cemevleri saldırısıyla ilgili gözaltı sayısı 2’ye yükseldi Cemevleri saldırısıyla ilgili gözaltı sayısı 2’ye yükseldi Ankara’da iki gün önce cemevleri ile Alevi dernek ve vakıflarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda gözaltı sayısı 2’ye yükseldi.