Hafta sonu yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrası 'kopya soru' iddiası tartışmalara neden oldu. KPSS'de adaylara sorulan 20 sorunun daha önce bir yayınevinin deneme sınavlarında yer aldığına ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. 

Sınava giren adaylar, haklarının gasp edildiği gerekçesiyle endişeye kapılıp tepkisini dile getirirken, siyasiler de iddiaların araştırılması çağrısında bulundu.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır." denildi.

"GEREKLİ ADIMLAR İVEDİLİKLE ATILACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz." ifadelerini kullandı.

ÖSYM'den KPSS açıklaması: İddialar asılsız ÖSYM'den KPSS açıklaması: İddialar asılsız ÖSYM, bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medyada ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

KPSS’de Türkçe terletti KPSS’de Türkçe terletti ÖSYM tarafından 104 sınav merkezinde gerçekleştirilen KPSS genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumları gerçekleşti.