Bolu merkeze bağlı Gövem köyünde yaklaşık 250 yıllık olduğu tahmin edilen 3 adet tarihi sütun geçtiğimiz yıl bulundukları yerden kayboldu. Sütunların yerinde olmadığını gören köylüler durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Köyün şu anki muhtarı Uğur Özcan ve geçmiş yıllarda muhtarlık yapanlar ifadeleri alınmak üzere çağırıldı. Köylülerin muhtarın sattığını iddia ettiği tarihi sütunlar aradan 1 yıl geçmesine rağmen bulunamadı.

SÜTUNLAR LÜKS VİLLADA ÇIKTI

Köylülerin sütunların bulunması için yaptıkları girişimlerin sonunda Müze Müdürlüğü yetkilileri köye gelerek eski muhtarlardan bilgi aldı. Vatandaşların sütunların köyde bulunan Kahve Dünyası markası sahibi olan Altınkılıç ailesine ait lüks bir villanın bahçesinde görüldüğünü söylemesi üzerine yetkililer villaya gitti. Yapılan incelemede villada bulunan 2 adet sütunun köyden kaybolan sütunlar olduğu tespit edildi. Sütunlar kepçe ve traktöre konularak daha sonra müzeye götürülmek üzere köy meydanına bırakıldı. Köylülerin üzerinde yazı ve resim olduğunu söylediği sütun ise bulunamadı.

MUHTAR SATTI İDDİASI

Sütunları sattığı iddia edilen Gövem Köyü muhtarı Uğur Özcan, sütunların lüks villanın bahçesinde olduğundan bilgisi olduğunu belirterek, “Ben yol genişletme çalışması sırasında bu taşlar toprağa gömülüydü. Vatandaş görmüş ve ben bunları alayım dedi. Benim için mahsuru yok al götür dedim. Eski muhtarlar tarafından şikayet edildim” dedi.

ÜÇÜNCÜ TAŞ KAYIP

Muhtar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden köyün eski muhtarlarından Şerafettin Güler, “Ben taşların ne olduğunu araştırmıştım. Bizim köyün kuruluşu 250 yıla dayanıyor. Bu taşlar için üniversiten öğrencilere ders vermek için geliyorlardı. Biz bunları gözümüz gibi koruduk. Taşlar yaklaşık 1 yıl önce kayboldu. Ama yazılı ve resimli taş yok. Üçüncü taşı traktörle götürmüş ve bir yerlere saklamış herhalde. Taş çok kıymetliymiş. Güzel bir resim ve altında da yazı vardı. Suç duyurusunda bulunacağız. Bu taşları nasıl satıyor. 30 sene muhtarlığımda gözüm gibi baktım” diye konuştu.

KONUTUN SAHİBİNDEN AÇIKLAMA

Bu arada olayla ilgili konutun sahibi olan Altınkılıç Ailesinden açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi: 

"Gövem köyünde hayrat başında duran taşlar, 2019 yılında başlayan yol çalışmasında korumaya alınmadığı için iş makinası zarar vermesin diye Sabahattin Becer isimli vatandaş tarafından, köy muhtarına bildirilmek suretiyle Altınkılıç ailesi tarafından 2019 yılında satın alınmış olan araziye, ailenin bilgisi olmadan taşınmıştır. 2020 yılında taşların tarihi değeri olduğunu öğrenen Sabahattin Becer Müzeler Müdürlüğü’ne yaptığı bildirim ile taşların alınmasını talep etmiş bu husus, ilgili resmi kurumların da bilgisi dahilinde olup, resmi kurumlarca uygun ve gerekli görülen işlemlerin yapılması beklenmiştir. Bu süreçte ilgili kurumlarla iletişim devam etmiş olup, kurumların resmi cevapları da mevcuttur. Sabahattin Becer, bu hususla ilgili hakkında başlatılan yargılama sonucundan da beraat etmiş olup, beraat kararı da kesinleşmiştir.

Müze Müdürlüğünce 2 Ağustos 2022 tarihinde sütunların araziden alınması ile birlikte konu gerçeğe aykırı olarak medya ve kamuoyuna yansımıştır. Bahsi geçen taşların Altınkılıç ailesinin arazisinde bulunması söz konusu olmayıp, 2020 yılında yapılan beyanın ilgili kurumlarca gereğinin yapılmasıdır. Habere konu olan olayın Altınkılıç ailesi ve Kahve Dünyası ile herhangi bir ilgisi bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız."

Şikayetinden vazgeçmeyen muhtara kurşun yağmuru Şikayetinden vazgeçmeyen muhtara kurşun yağmuru Bursa'da bir şahıs, iddiaya göre henüz bilinmeyen bir sebeple kendisinden şikayetçi olan ve şikayetini geri çekmeyen mahalle muhtarına silahlı saldırı gerçekleştirdi.