Türkiye'nin öncülüğünde ve çabalarıyla imzalanan 'Tahıl Koridoru' anlaşması kapsamında ilk sevkiyat dün gerçekleşti. Ukrayna'dan 27 bin ton tahılla İstnabul'a hareket eden gemi İstanbul'a geldi ve burada 20 kişilik ekip tarafından denetlendi. Konuya ilişkin Avrupa'dan Türkiye'ye teşekkürler yağdı.

Sevkiyat dün yapıldı ve bugün ise Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşı ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. ve görüşmede 'Tahıl Koridoru' ele alındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Görüşmede, Ukrayna'dan tahıl ihracatı konusunda varılan uzlaşı ve bu konudaki son gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Finlandiyalı mevkidaşı ile görüştü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Finlandiyalı mevkidaşı ile görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki son gelişmeler, arabuluculuk çalışmaları ve Üçlü Muhtıranın uygulanması ele alındı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılmasına yönelik İstanbul'da imzalanan "tahıl koridoru" anlaşması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, G20 kapsamında ikili görüşmeler yaptı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, G20 kapsamında ikili görüşmeler yaptı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Endonezya Bali'de Fiji ve Arjantin Dışişleri Bakanları ile Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley'le bir araya geldi.