Sagopa Kajmer yani gerçek adıyla Yunus Özyavuz… Biliyorum; artık böyle bir giriş yapmaya hiç ihtiyaç yok çünkü onu herkes tanıyor. Türkçe rap müzik kitlelere yayıldıysa, onun katkısı çok büyük. Müzikleri kadar şarkı sözleri de dikkat çekiyor ve sosyal medyada sık sık paylaşılıyor. Sagopa Kajmer'in internete olan ilgisi ise sosyal medya bu kadar hayatımızda değilken başlamıştı. Bağlantı hızı ve kullanıcı sayısı gibi şartlar daha kötüydü ama Sagopa Kajmer , 'paylaşmak' ve 'yayılmak' gibi iki önemli kavramı o günlerde tespit etmiş ve başarıyla uygulamıştı. Bugün de aynı şekilde devam ediyor. Kısa süre önce "Pesimist Ep 6 / Ahmak Islatan" albümünü internetten bedava olarak dağıtan Sagopa Kajmer geçtiğimiz günlerde de Birol Giray ile ortak çalışması olan "Abrakadabra" şarkısını internet üzerinden dinleyicilerine ulaştırdı. Sago K. ile interneti ve sosyal medyayı konuştuk…

İnternetin bu kadar yaygın olmadığı yıllarda bile bazı şarkılarınızı kendi siteniz üzerinden bedava paylaşıyordunuz. Birçok albüm sonrasında da bu 'gelenek' devam ediyor. Bu bilinçli bir strateji mi? 
İlk şarkılarımı internet vasıtasıyla insanlara ulaştırıyordum. O zamanlarda Türkiye'de internet fazlasıyla yavaştı. Yine de hızlı bir etkisi vardı. Müziğimi kitlelere yayabilmek için çaba gösterdim. Asıl önemlisi, insanları varlığımdan haberdar etmekti. Yıllar geçti ve 14 yıl geride kaldı. Ben hâlâ insanları varlığımdan haberdar etmek için uğraşıyorum. Para kazanma amacı taşımadan, sadece müziğimi paylaşmak ve onları kendimden haberdar etmek için. Bu bir strateji midir? Hayır, bu benim hiç kaybetmek istemediğim amatör ruhum.

Türkçe rap'in kitlelere yayılmasında internetin nasıl bir etkisi oldu?
Olumlu yönleri çok olsa da elbette olumsuzluklardan bahsedilebilir. Fakat her şeyin kendine has pozitif ve negatif yönleri var. Pozitif kısmında, insanların seni tanımaları, müziğini sevmeleri ve seni kendilerince takibe almaları gibi durumlar var. Müziğini sevmeyenlerin, bu sevgisizliklerini diğer insanlara yaymak için olumsuz çabalamaları, yalan dolan şeylerle diğer insanları etkilemeleri, gruplaştırmaları ise işin negatif kısmında örnekleyebileceğimiz şeyler.

Sosyal medyanın neredeyse zirve yaptığı günleri yaşıyoruz. Müzik sektörü açısından bakınca geçmişten bugüne neler değişti? Sosyal medya sanatçılara ne sunuyor ya da onlardan ne alıyor?
Sosyal medya sanatçıları ulaşmak istediklerine, ulaşamadıklarına ve hiç bilmediği kitlelere ulaştırabiliyor. Fakat bu iyi mi, kötü mü? İlk başta muhteşem gibi gelebilir. Bana göre; ulaşan hevesini alır, ulaşılanın özelliği azalır. Bu şu demek; sanatını icra eden her sanatçının belli miktarda cazibesi, albenisi vardır. İnsanlar sanatçıları kafalarında kurarlar, onları belli kalıplara sokarlar ister istemez. O sanatçıya ulaştıklarında belki akıllarındaki kişi yok oluverir ve o kişi yepyeni bir kişi olarak doğuverir.

Akıllı telefonlarla aranız nasıl? Mesajları ve bildirimleri sürekli kontrol eder misiniz?
Bataryası bitene kadar her telefon akıllıdır… Twitter'da bir hesabım var, ona bakarım. Mail adresime gelen postaları da okurum.

Twitter'da @sagopakajmerrap hesabınızdaki tweet'leri siz mi yazıyorsunuz,  profesyonel destek alıyor musunuz? En son ne zaman yazdığınız bir tweet'i sildiniz?
Twitter'da kafama göre yazar, kafama göre silerim. Hayatımda profesyonel desteğe hiç ihtiyacım olmadı. Düşüncelerimi yazmak konusunda yeterince profesyonelim. Yazdığımı yayına verdikten 5 dakika sonra sildiğim de olur; maksat gönüller coşsun. Yazdığımı yayına verdikten sonra hiç silmediğim de olur; maksat gönüller doysun.

Youtube'da şarkılarınız için hazırlanan videoları nasıl buluyorsunuz?
Açıkçası kendimle ilgili olan şeyleri takip etmeyi sevmem. Sevenlerimin şarkılarıma kendilerince klipler yapmaları güzel. Bazen denk geliyorum internetteyken. Mesela "Yakın ve Uzak" adlı şarkıma harika bir klip yapmışlar. Onu izlerken içtenlikle tebessüm ettim.
Sagopa Kajmer'in sözlüğünde bu kelimelerin karşısında ne yazıyor? Twitter, Facebook, Instagram, Myspace...
Twitter: İletişim.
Facebook: Kullanmıyorum.
Instagram: Kullanmıyorum.
Myspace: Bir zamanlar…

Şarkı sözlerinizden yapılan alıntılar sosyal medyada büyük bir hızla yayılıyor. Bu işin sırrı nedir?
Sözün bıraktığı etki bulaşıcıdır. Bulaştırmak istersin. İnsanların sözlerimi paylaşmaları beni mutlu ediyor. İşin sırrı yok sanırım.

Selfie meselesi artık sıktı mı yoksa hâlâ eğlenceli mi? 
Her gün yeni bir şey çıkıyor gerçekten, takip etmek zor. Selfie hadisesini geçenlerde duydum ve neymiş öğrendim, ben farkına varana kadar modası geçmiş.

Rap müzik yapmak isteyenlerin internet üzerinden atacağı ilk 3 adım ne olmalı?
Adımlar ve büyüklükleri kişilere göre değişir. Yaptıkları müziği tanıtabilmek için paylaşmaları gerekir. Bol şans…

Hayranlarınızı şaşırtacak bir playlist oluşturmanızı istesek; son dönemde dinlediğiniz hangi 5 şarkıyı seçerdiniz?
Son günlerde fazla müzik dinleyemedim. Sürekli konserlerdeydim. Açıkçası yeni çıkan şarkıları çok fazla takip etmiyorum eskisi gibi. Genelde eski albümleri ve şarkıları, plakları dinliyorum.

Hiphop kültürünün ayrılmaz parçası graffiti de bir sosyal medya ürünü kabul edilebilir mi? 'Duvarlara çizen çocuklar' artık sosyal medyada mı boy gösteriyorlar?
Graffiti de tıpkı rap gibi, breakdance gibi… Eğer bir sosyal medya ürünü arıyorsak evet olabilir. Duvarlara çizen çocuklardan ziyade duvarları boyayan sanatkârlar desek daha hoş olur. Zira bana kalırsa iyi bir graffitici kesinlikle iyi bir sanatçıdır. Sosyal medyaya gelince, orada herkes var.

 
Sözün bıraktığı etki bulaşıcıdır
Türkçe rap'in ünlü ismi, şarkı sözlerinin sosyal medyada çok paylaşılmasının kendisini mutlu ettiğini söylüyor ve "Sözün bıraktığı etki bulaşıcıdır. Bulaştırmak istersin" diyor. İnternette dolaşıma girdiği anda büyük beğeni toplayan Istakoz'da ise şöyle seslenmişti Sagopa Kajmer: "Bir söz ülkesidir rap, manadan manaya, deryadan deryaya…"

İNTERNETİN GÜCÜNÜ BİLİYOR
Sanatçının internete olan ilgisi yeni değil… Hatta o, internetin gücünü ilk keşfedenlerden… Sagopa Kajmer, şarkılarını internetten yaymak konusunda oldukça net: "Bu benim hiç kaybetmek istemediğim amatör ruhum."

MAKSAT GÖNÜLLER COŞSUN!
"Twitter'da kafama göre yazar, kafama göre silerim. Tweet attıktan 5 dakika sonra sildiğim de olur; maksat gönüller coşsun. Hiç silmediğim de olur; maksat gönüller doysun."

Kadir Sönmez / TÜRKİYE GAZETESİ