AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye ile Romanya arasında birçok ortak yön bulunduğunu, bunlardan birinin de futbol olduğunu belirterek, "Bugün Türkiye'nin AB içindeki en güçlü savunucularından biri de Romanya. İmzaladığımız anlaşma muhtırası da aslında AB içinde Türkiye'ye 90 dakika defans uygulamaya çalışanlar için en az Hagi'nin golleri kadar güzel bir gol oldu" dedi. 
  AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki resmi temasları çerçevesinde Romanya'nın Avrupa İşleri Bakanı Leonard Orban ile görüştü. Görüşmenin ardından iki bakan AB konularında İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzaladı. 
  İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bağış, Türkiye ile Romanya arasında çok ortak yön olduğunu belirterek, "Bunlardan biri de futbola olan düşkünlüğümüz. Gelmeden önce baktım. Türkiye ile Romanya arasındaki ilk milli futbol maçı 1923'de gerçekleşmiş ve 2-2 tamamlanmış, yani tam bir dostluk maçı olmuş. O dostluk ruhu bugün hala geçerli" dedi. 
  Bağış, şöyle konuştu: "Bugün Türkiye'nin AB içindeki en güçlü savunucularından bir tanesi de Romanya. İmzaladığımız anlaşma muhtıra da aslında AB içinde Türkiye'ye 90 dakika defans uygulamaya çalışanlar için en az Hagi'nin golleri kadar güzel bir gol oldu bence." 
  Bağış, iki ülke tarihlerinde çok sıkıntılı dönemler olduğunu ancak AB reformlarının her iki ülkenin daha çağdaş olmasını sağladığını söyleyerek, "134 yıllık ilişkimiz var. Onu güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi. 
  
  -"Köpekler istiyor diye atlar ölmez"- 
  
  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bağış, "Türkiye'nin AB üyeliğini engellemek isteyen bazı AB ülkelerinin amacının ne olduğu" şeklindeki bir soru üzerine, "Bu soruya kısmen katılıyorum" dedi. 
  Bağış, şöyle konuştu: "AB içinde Türkiye'yi engelleyebilecek bir ülke yok, engellemeye çalışan bazı siyasiler var. O siyasilerin de asıl amaçlarının ne kendi ülkelerinin ne de Avrupa'nın çıkarlarıyla alakalı olmadığını, yaklaşan seçimlerle ilgili olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye müzakere tarihi almak için bile 45 yıl beklemiş sabırlı bir ülkedir. Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacı her geçen gün azalırken, AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Herkes her şeyin farkına varacaktır. Bu ilişkinin bir kazan kazan platformu üzerine olduğunu görecektir. Romanya'nın çok güzel bir atasözü var. Köpekler istiyor diye atlar ölmez." 
  Bağış, son zamanlarda Türkiye'nin AB konusunda "agresif" olduğu yönündeki bir başka soru üzerine, Türkiye'nin AB'ye yapabileceği çok fazla katkı olduğunu belirtti. Bağış, buna rağmen olası katkılar varken müzakere sürecinde vatandaşlarının vize sırasında beklemesi gereken tek ülkenin de Türkiye olduğunu söyledi. Gümrük Birliği üyesi olmasına rağmen mamulleri serbest dolaşırken işadamları serbest dolaşamayan tek ülkenin de Türkiye olduğunun altını çizen Bağış, "Kıbrıs sorunu Kıbrıs'ın üyeliğine engel teşkil etmezken Türkiye'nin üyeliği için bir ön koşulmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bulgaristan ve Romanya ile birlikte aday ülkeyken Konsey toplantıları davet edilen Türkiye, son 5 yıldır hiçbir AB zirvesine davet edilmemiş. Halkının çoğunluğu bu tavırlar karşısında sabırlı ve anlayışlı tutum içindeyken, o ülkenin bakanı bu sabrı temsil ediyor ama bunu agresiflik olarak algılarsanız ben de üzülürüm" dedi. 
  
  -"Laiklikle ilgili Türkiye'nin konumu çok açık ve nettir"- 
  
  Bağış, bir Romen gazetecinin meclisten geçen eğitim yasası ile birlikte "10 yaşından büyük çocukların dini eğitim alacağı" yönündeki sorusu üzerine, "Siz herhalde Türkiye'yi yanlış gözlüklerle görmüşsünüz" dedi. Son eğitim yasasının aslında eğitim sisteminin AB standartlarına yükseltilmesiyle ilgili bir çaba olduğunu vurgulayan Bağış, AB'nin hemen bütün ülkelerinde zorunlu eğitimin 12-13 yıl iken Türkiye'de 8 olduğunu, bu yasa ile 12 yıla çıkarıldığını kaydetti. 
  Bağış, "Laiklikle ilgili Türkiye'nin konumu çok açık ve nettir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı Mısır'a gidip, Libya'ya gidip oradaki insanlara laiklik mesajı verebilecek tek Müslüman ülkenin lideridir. Sizin tarihinizde de bizde de maalesef insanların kendi inançlarından kopmalarını hatta korkmalarını isteyen zihniyetler vardı. Çok şükür siz de tasfiye ettiniz, biz de tasfiye ettik. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'da 30 bin kişiye seslenirken söylediği gibi, laiklik dinsizlik demek değildir. Laiklik dileyenin dilediği inanca dilediği kadar inanabilmesinin özgürlüğünü sağlayan bir güvencedir" diye konuştu. 
  Romanya'nın Avrupa İşleri Bakanı Leonard Orban da ülkesinin Türkiye'nin AB sürecine olan desteğini dile getirerek, iki ülke arasında imzalanan mutabakat muhtırasıyla birlikte tecrübelerin paylaşılacağını söyledi. 
  Vize konusunda Türkiye'nin talepleri olduğunu belirten Orban, vize konusunda bazı kolaylaştırıcı formüllerin tespit edildiğini ve bunların uygulanacağını kaydetti. Orban, "Böylece Türk işadamlarının Romanya'ya daha kolay gelmesi sağlanacak" diye konuştu. 
  Orban ayrıca, "AB üyesi olmak için hazırlanan ülkelere biz her zaman kapımızı açık tutuyoruz. AB üyesi olmak yolunda Romanya Türkiye'yi destekliyor. Müzakerelerin başlatılması bizim tecrübemize göre uzun bir sürecin başlangıcı. Süreç içinde dönüşümler yaşanacak. Bazen kamuoyu bu dönüşümleri zor kabul edebiliyor fakat müzakerelerin nihai hedeflerini takip etmek önemli. Esas amaç AB üyesi olmak. AB refahı ve güvenliği konusunda Türkiye'nin oynadığı rolün bilincindeyiz. Eminim Türkiye'nin başlattığı müzakere süreci de başarılı olacaktır" dedi.