Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin, "İnanıyorum ki Antalya Zirvesi'nin sonuç bildirgesi dolu dolu bir sonuç bildirgesi olacak ve bundan sonraki G20'lerde de buraya çok atıfta bulunulacaktır. 'Antalya Zirvesi'nde alınan karar' veyahut da 'Antalya Zirvesi'nde belirlendiği gibi' şeklinde atıfta bulunmak suretiyle geleceğe yönelik G20'lere de o bir yol haritası çizecektir" dedi.


Erdoğan, Mabeyn Köşkü'nde Anadolu Ajansı (AA) Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez'in sorularını cevapladı.
G20'nin ilk toplantısını, dünya ekonomik krizinin de yoğun olduğu 2008'de Washington'da yaptığını hatırlatan Erdoğan, Avustralya Brisbane'deki G20 dışında bütün G20'lere katıldığını belirtti.


EN ÖNEMLİ BAŞLIK ULUSLARARASI TERÖRİZM
Cumhurbaşkanı Erdoğan, o günden bu yana bu konuda bir hafıza oluştuğuna işaret ederek, "Tabii G20'deki açılımlar veya açılımların dışında gündeme gelen konular ile ele aldığımız zaman hakikaten dünyada ekonomik bileşenlerin bir araya geldiği bir forumdur G20. Ama sadece bununla mı kalıyor? Hayır. Bunun dışında da özellikle çalışma yemeklerinde dünya gündeminde çok farklı konular da oluşabiliyor. Şu anda mesela iklim değişikliği, bu çalışma yemeklerinde görüşülecek konulardan bir tanesi. Uluslararası terörizm yine bu konuda ele alacağımız önemli başlıklardan bir tanesi" diye konuştu.


70'İ AŞKIN TOPLANTI YAPILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım, enerjiyi içeren birçok başlıkların da çalışmaların içine konulduğunu ve bu çalışmalarla, şu ana değin 70'i aşkın toplantı yapıldığını kaydetti. Erdoğan, "Öyle zannediyorum ki bugüne kadar yapılan G20 toplantılarının bu noktada en verimli, en hareketli, en çalışkan.... Bu sadece Türkiye içerisinde yapılmıyor, Türkiye dışında da ABD başta olmak üzere birçok ülkede, buralardaki bizim belirlediğimiz isimler, heyetler, kendi sekreterleriyle bu ülkelere gitmek suretiyle bu toplantıları yaptılar ve daha sonra da bunun neticelerini bize sundular. En son Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tüm bu heyete bir yemek verdim ve bu yemekte de kendilerinden bunu özellikle dinledim" diye konuştu.


ZİRVE PROGRAMI
Erdoğan, G20'deki görüşmelerine ilişkin programın büyük ölçüde netleştiğini belirterek, programa 13 Kasım itibarıyla başlayacağını söyledi. 


Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile 13 Kasım'da gerek ikili, gerek heyetler arası görüşme yapacaklarını, akşam da kendilerine yemek vereceğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: 
"Buradaki görüşme bizim Japonya ile olan görüşmemizi büyük ölçüde bitirmiş olacak. Bundan sonra 14'ünde yine Antalya'da birçok liderle ikili görüşmelerimizi yapmış olacağız. 14, malum zirvenin başlama günü değil ama o günü erkenden gelen liderlerle zenginleştirmiş olacağız ve o gün değerlendirilmiş olacak. 14'ünün akşamı gelebilen tüm lider ve eşlerine yemeğim olacak. 15'inde ise ilk ikili görüşmemi Sayın Obama ile yapacağız. Onun öncesinde tabii iş adamlarına, aynı şekilde sendikalara, onlara bir hitabımız olacak. Sabahleyin yapacağımız işler bunlar. Ardından da yine ikili heyetler arası görüşmeler olmak üzere, hatta hatta belki bu arada uluslararası bazı kurumlarla da görüşmelerimiz olacak. Yani öyle zannediyorum ki gelen liderlerden görüşmediğimiz lider büyük ölçüde kalmaz. Hepsiyle görüşme yapmaya çalışacağız. Şu anda kesinleşen, kesinleşmeyen noktasında bu tür toplantılarda birçok kesinleşmeyenler orada toplantı esnasında kesinleşir ama ev sahibi olarak bunu en üst düzeyde gerçekleştirmeye çalışacağız."