EBRU KARATOSUN

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak toplantının öncelikli başlıkları, gıda fiyatlarında görülen fahiş fiyat artışlarına karşı sürdürülen denetimlerin son durumu ile koronavirüs salgınında vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesi olacak. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un marketlerde yapılan denetimlere ilişkin bir sunum yapması planlanıyor. Buna yönelik, gıda enflasyonu ve fahiş fiyatlarla mücadeleye dair atılabilecek adımlar kabine toplantısında ele alınacak. 

GÜNDEM KITA SAHANLIĞI

Kabine toplantısında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de masada olacak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından bu ay içerisinde iki defa Nautical Geo araştırma gemisi ile Türk kıta sahanlığını ihlal etme girişimine karşı atılan adımlar değerlendirilecek. Yine Yunanistan da geçen ay Türk kıta sahanlığını delme girişiminde bulunmuş, Oruç Reis fırkateyninin engeliyle karşılaşmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu konuyla ilgili yürütülen diplomatik temasları, Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar da sahada yürütülen çalışmalarla ilgili sunum yapacak.

ARTAN VAKA SAYILARI MASADA

Kabineye sunum yapacak olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 binleri bulan vaka sayıları, hastane doluluk oranları ve aşılamada gelinen son durum hakkında bilgi verecek. Kısa süre içinde acil kullanım onayı alması beklenen yerli aşı TurkoVac çalışmaları da gündemde olacak. Bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ay Afrika’ya yapacağı ziyaret ve İtalya’nın başkenti Roma’da katılacağı G20 liderler zirvesi de değerlendirilecek. Erdoğan’ın Roma’da ABD Başkanı Joe Biden ile ikili görüşme yapması bekleniyor.

Erdoğan ‘gençlerle aramıza kimseyi  sokmayız’deyip açıkladı: 24 saat açık gençlik merkezi müjdesi Erdoğan ‘gençlerle aramıza kimseyi sokmayız’deyip açıkladı: 24 saat açık gençlik merkezi müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, programalrı sebbeiyle bulunduğu Adana'da 81 şlden gelen gençlerle buluştu. Buradaki konuşmasında gençlerle arasına kimsenin giremeyeceğinin altını çizen Erdoğan, 24 saat açık olacak gençlik merkezinin müjdesini duyurdu.

Bakan Koca illere göre haftalık Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı Bakan Koca illere göre haftalık Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Eylül-1 Ekim'de illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. Her 100 bin kişide Kovid-19 vaka sayısı İstanbul'da 252,11, Ankara'da 363,69, İzmir'de 47,01 oldu.

Erdoğan yüz yüze eğitim tartışmalarına son noktayı koydu: Şartları sonuna kadar zorlayacağız Erdoğan yüz yüze eğitim tartışmalarına son noktayı koydu: Şartları sonuna kadar zorlayacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan vakalar sonrası yüz yüze eğitime ara verilip verilemeyeceği tartışmalarına son noktayı koydu. Erdoğan, "Amacımız şartları sonuna kadar zorlayarak her seviyede yüz yüze eğitim, öğretimi devam ettirmektir" dedi.