Eskişehir'de 52 fabrikanın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmanın ardından katıldığı Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde bir kez daha açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sermayenin milliyeti, rengi, inancı olmaz. Yatırım yapacak herkese kapılarımız da yüreğimiz de sonuna kadar açıktır. Türkiye kendi firmalarının yatırım atağı yanında küresel firmalarında üretim üssü olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye'yi tarihin en büyük demokratik reformları sayesinde dünyanın en itibarlı gelişmelere yön veren, sözü dinlenen ülkeleri arasında dahil ettik.

"BU ÜLKEYİ 19 YIL KİMSEYE YEM ETMEDİK, BUNDAN SONRA DA ETMEYİZ"

Terör örgütlerinden darbecilere kadar, nice şer güçleri aynı gayeyle harekete geçirildi. Tıpki uluslararası siyasette olduğu gibi, ekonomide de sıkıştırılmaya çalışıldığımız tablo asla Türkiye'nin gerçek yerini ifade etmiyor. Bu oyunu kuranlar niyetlerini gizlemeye de gerek duymuyorlar. Türkiye'yi diplomasi ve ekonomide zora sokarak siyasi iktidarı değiştirmeye çalıştıklarını açıkça söyleyenlerin amacı herhalde ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini korumak değildir. Bu beyanlara güvenip efelenenlerin gayesinin ülkeye hizmet olmadığı bellidir. Ama biz nasıl bu ülkeyi 19 yılda kmseye yem etmediysek, nasıl tüm kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bıraktıysak inşallah yine aynı şeyi yapacağız.

Sıkıntılarımız elbette var, iç siyasette sorunlar var, ekonomide yaşadığımız sıkıntılar var. Biz attığımız her adımda 19 yıldır sıkıntılarla karşılaştık. Biz bunları aşarak ülkemizi büyüttük. Ülkemizi zenginleştirdik, zorluklar karşısında pes eden bir yapıda olsaydık bu işlere hiç giremezdik. Ülkeyi ölmüş bitmiş göstermek için bin dereden su getiriyorlar.

"YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR GEÇİCİDİR"

Dünya ekonomisindeki bozulma birçok alanda fiyat artışına neden oldu. Bu ülkemize de yansıdı. Özellikle enerjide önemli bir bölümünü kendimizden üstlenerek artışları vatandaşlarımıza en az seviyede yansıttık. Bunun bile insanımıza yaşattığı sıkıntıların farkındayız. İstihdamı güçlendirecek, üretimi artıracak bir ekonomi planı ile bu küresel krizi ülkemiz için tarihi bir fırsata çevireceğiz. Yaşadığımız sıkıntılar geçicidir. Ama elde edeceğimiz kazançlar ise nesiller boyu devam edecektir.

Devletin uçaklarını satacaklarmış, zaten sizin yapacağınız bu! Siz bu devletin milletin neyi var, neyi yok nasıl bir an önce satarız siz onunla uğraşıyorsunuz.

Bunlar terörist Selo ile beraber olurlar. Yasin Börü'yü öldüren Selo değil miydi?

OSMAN KAVALA AÇIKLAMASI

"Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesi talimatını verdim." 

52 FABRİKANIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eskişehir OSB'de faaliyete geçen 52 fabrikanın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara seslenerek önemli açıklamalarda bulundu. Törende yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye yatırım yapanların daima kazanacağını belirtti. Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenlere net mesaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki istikrar ortamını bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SAYISI 375’ YÜKSELDİ”

"Bizim gündemimiz yatırımdır, geleceğe eser bırakmaktır. İnsanımıza hizmet etmektir. Vatandaşlarımızın refahını arttırmaktır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada bir çok ülkesinin kabuğuna çekildiği salgın döneminde biz varımızla yoğumuzla dünyaya açılıyoruz. Ülkemize kazandıracağımız bir kuruş için büyük bir aşkla çalışıyoruz. Sanayicilerimize bir ülkeye yatırım yapmak isterseniz ne beklersiniz? Diye sorsak hep bir ağızdan aynı şeyleri söyleyeceklerdir. Yatırımcı kaliteli alt yapıya yatırım yapar. İyi işleyen bir eko siteme yatırım yapar. Cazip teşvik sistemine yatırım yapar. Nitelikli insan kaynağına yatırım yapar. İşte bu yüzden biz 19 sene boyunca bütün enerjimizi ülkeyi baştan baştan duble yollarla donatmaya, limanlar inşa etmeye, dağları delip tüneller açmaya, yurdumuzun dört bir yanını demir ağlarla örmeye harcadık. Bu sayede, Türkiye’deki organize sanayi bölgesi sayısı 375’e, orta yüksek ve yüksek teknoloji üretim üstleri olan endüstri bölgesi sayısı 23’e ulaştı. Teşvik sistemimizi sürekli geliştirerek, yatırım yapan firmalarımıza büyük çaplı destekler sağladık. Tekno Park sayımız 100'e yaklaşık. ArGe ve Tasarım merkezlerin sayısı bin 600 üzerine çıktı. İnsan kaynağımızı zenginleştirmek için işe üniversite sayımızı arttırmakla başladık. Yükseköğretimdeki kapasite sorununu çözdükten sonra şimdi tüm gücümüzü kalitenin yükseltilmesine teşvik ettik. Geçmişte kat sayısı zulmü ile içi boşaltılan meslek liselerimizi itibarlı günlerine döndürmek için çalışıyoruz. Bütün bu gelişmeler sayesinde milli teknoloji hamlesinin bir markası olan Tekno Fest’te gençlerimizin üstün başarılarına şahitlik ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ ELEKTRİKLİ ARAÇ VE BATARYA ÜSSÜ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Türkiye’nin TOGG isimli elektrikli yerli üretim aracı ile bir adım attığını ifade Erdoğan, konuyla ilgili konuşmasının devamında şunları söyledi:
“Bugünün ve yarının teknolojisi yapay zekâyla ulusal yapay zeka stratejimizi hazırlayarak, adımlarımızı süratle atmaya başladık. Elektrikli araçlarda TOGG ile bir adım attık. Şimdi de şarj alt yapıları konusuna çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye’yi Avrupa’nın elektrikli araç ve batarya üssü haline getirmektir. Dijital teknolojilerde de doğru ürünlere yatırım yaparak, yeni adımların hazırlıkları içerisindeyiz. Bizim gençlerimize karşı büyük sorumluluklarımız var. İklim değişikliği dünyayı bambaşka bir noktaya sürüklüyor. Sel ve yangın felaketlerinden başımızı kaldıramıyoruz. İşte bu yüzden biz İklim Sözleşmesini onaylayarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. İşletmelerimiz de gerekli hassasiyeti göstererek, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacaktır.”

“HEDEFİMİZ MADE İN TÜRKİYE MARKASINI DÜNYADA HAK ETTİĞİ YERE ULAŞTIRMAK”

“Hedefimiz Made in Turkey değil, Made in Türkiye markası tüm dünyada hak ettiği yere ulaşmasıdır” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının devamında “Türkiye’nin geleceği parlaktır. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da bizi hedeflerimizden alıkoymaya yönelik engellemeler, yıldırma stratejileri, iftiralar ve saldırılar olacaktır. Gücümüze güç katan büyük Türkiye’nin taşıyıcı sütunları olan müteşebbislerimizle birlikte altından kalkamayacağımız yoktur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, konuşmasının ardından seramik üzerine işlenmiş nar figürü hediye edildi. Ardından Haier beyaz eşya ile Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyete geçen 52 yeni fabrikanın açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Valilik Meydanında düzenlenen toplu açılış törenine katılmak için farikadan ayrıldı.

Eskişehir OSB'deki törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan, Emine Nur Günay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile çok sayıda davetli katıldı.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yanıt: Sakın ha bu oyuna gelmeyin Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yanıt: Sakın ha bu oyuna gelmeyin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde AK Parti Eskişehir Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun memur açıklamasına yanıt verdi ve "Sen kimsin de bu ülkede alnının akıyla gelip bir kariyer almış memuru tehdit ediyorsun? Ülkemin memuruna sesleniyorum; sakın ha, bu oyuna gelmeyin. Siz memur olarak görevinizi yaptığınız müddetçe bunlar kılınıza dokunamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimize eninde sonunda muhakkak ulaşacağız. Bugün Afrika ülkeleriyle toplam ticaretimiz 25 milyar doları aşıyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İş birliği yapılmadık ülke bırakmayacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan: İş birliği yapılmadık ülke bırakmayacağız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz, bırakmayacağız." dedi.