Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 19 Kasım 2021 tarihli açıklamaları hakkındaki soruya cevap verdi.

Yunanistan’ı aklıselime, dürüstlüğe ve samimiyete davet eden Bilgiç, “Türkiye’nin bölgesinde ve yakın çevresinde barış ve istikrarın sağlanmasında oynadığı kilit rolü bir türlü hazmedemeyen Yunanistan’ın Türkiye ile her konuda rekabete girmeye çalışması, işbirliği yerine gerginliği tercih etmesi ve Türkiye karşıtı suni ittifaklar oluşturmaya  çalışması beyhude çabalardır. Bir yandan diyalog derken, diğer yandan her gün Türkiye hakkında hasmane ve tahrikkar açıklamalar yapan Yunanistan’ı aklıselime, dürüstlüğe ve samimiyete davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sorduğu soru sonrası tehdit edilmişti: Hollandalı gazeteci Yunanistan’dan ayrıldı Sorduğu soru sonrası tehdit edilmişti: Hollandalı gazeteci Yunanistan’dan ayrıldı Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in düzenlediği basın toplantısında, sığınmacıların geri itilmesi konusunda neden yalan söylediklerini soran Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel, “Türk casusu” denilerek ülkede taşlandı. Sorduğu sorunun ardından sürekli olarak tehditler alan Hollandalı gazeteci, Yunan makamları tarafından korunmadığını söyleyerek Yunanistan’ı terk etme kararı aldı.

Yunanistan ve ABD, Ege'de ortak tatbikat yaptı Yunanistan ve ABD, Ege'de ortak tatbikat yaptı Ege Denizi'nde Yunanistan ve ABD ortaklaşa tatbikat gerçekleştirdi.