Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'la telefonda görüştü. Görüşmede, Filistin'de İsrailli radikal gruplar ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar ele alındı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Herzog'la görüşmesinde, Mescid-i Aksa'nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini vurguladı.

MESCİD-İ AKSA VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Herzog ile görüşmelerinde, ramazan ayının başlangıcından itibaren Batı Şeria ve Mescid-i Aksa dahil meydana gelen olaylarda 400'ü aşkın Filistinlinin yaralanması ve aralarında çocukların bulunduğu 18 kişinin hayatını kaybetmesinin kendilerini üzdüğünü belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mescid-i Aksa'nın dün ve önceki gün sabah namazından sonra fanatik grupların baskınına uğraması ve müdahaleler neticesinde yine istenmeyen görüntüler yaşanması, gerilimin Gazze'ye de sirayet etmesi üzüntümüzü artırmıştır. Bayramların bayram havasında yaşanması gerekirken bazı radikaller yüzünden her sene karşılaşılan bu görüntüler vicdanları yaralamakta, tüm İslam aleminde haklı tepkilere neden olmaktadır.

Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa'nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekanın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum. Türkiye olarak her halükarda barış ve huzurun temini yönünde çalışmaya devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Filistin hamlesi: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’la görüşecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Filistin hamlesi: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’la görüşecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti MYK Toplantısı’nda yaptığı açıklamada Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik müdahalelerle ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’la telefonda görüşeceğini ve kırmızı çizgimize saygı gösterin" uyarısında bulunacağını açıkladı.

Pakistan Başbakanı Şerif’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür Pakistan Başbakanı Şerif’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, İslamabat'ta yapılan metrobüs projesi sebebiyle Türkiye’ye teşekkürlerini sundu. Ankara’nın iyi ve kötü günde İslamabad’ın yanında durduğunu söyleyen Şerif, “Türk ekonomisini güçlendiren, Türkiye’yi inşa eden modern bir lider olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sıkıntı ve barış zamanlarında Pakistan’a yardım etti.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO'nun önemli ülkesiyiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO'nun önemli ülkesiyiz Büyükelçilere iftarda konuşan Cumhurbaşkanı, “Dünya 5’ten büyüktür diyerek bayraklaştırdığımız BM Güvenlik Konseyi’nde reform ihtiyacının önemi anlaşıldı” dedi; Rusya-Ukrayna savaşına değindi: Son gelişmeler NATO ittifakı içinde Türkiye’nin vazgeçilemez olduğunu gösterdi.