Ziyneti Kocabıyık

Vücuttaki ağrısız şişliklerin ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, bunların lenf kanseri belirtisi olabileceğini söyleyerek “Her gün bin kişiye lenfoma teşhisi konuyor” dedi.
Lenf kanserinin 60 alt tipi olduğunu ve tedavi seçiminin hastaya göre yapıldığını belirten Prof. Dr. Demir, bazı hastalara hemen yüksek dozda tedavi başlanırken bazılarının da tedavisiz takip edildiğini söyledi. 
Prof. Dr. Demir, lenf kanserinin belirtileri konusunda da şunları söyledi: Lenfoma, klinik olarak lenf bezelerinde büyüme ile kendini gösterir. Büyüyen lenf bezeleri boyunda, koltuk altında veya kasıkta elinize gelebilir. Hastalıklı lenf bezelerinde genellikle ağrı olmazken zaman içinde büyüme ve çoğalma görülebilir. Lenfomanın diğer belirtileri arasında 38°C’yi aşan ateş, son altı ayda yüzde 10’dan fazla kilo kaybı ve çamaşır veya çarşaf değiştirmeyi gerektirecek şiddette gece terlemesi yer almaktadır. Bu şikâyetleri olan kişilerin doktora başvurmaları tavsiye edilir” diye anlattı.