Koronavirüs pandemisinde rastlanılan delta varyantı endişe oluşturuyor.

Hindistan’da ortaya çıkan ve ardından başka ülkelerde de görülmeye başlayan "delta varyantı" ile ilgili şuana kadar 12 binin üzerinde Covid hastasını tedavi eden VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya aşı vurgusu yaptı.

ÖLÜMLER AŞI İLE AZALDI

Yeni varyantın endişe verici bir konu olduğunu belirten Prof. Dr. Özkaya, "Günde neredeyse ülkemizde 1,5 milyon kişiyi aşılıyoruz. Tarihsel süreçlerde salgınlardan tek kurtuluş yolunun aşı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu salgının bitmesinde tek etkili yöntem aşıdır. Aşı sizi hastalığa yakalanmaktan korumayacaktır. Aşı olduğunuzda bu hastalığı ağır geçirmeniz önlenecektir. Yoğun bakıma düşmenizi önleyecektir. ‘Bu mevcut aşılar oluşan varyantlara etkili mi?’ diye soru geliyor. Bu delta varyantı dedikleri Hindistan varyantı da çok endişe verici bir konu. Şu an laboratuvar çalışmalarında mevcut aşıların delta varyantına da etkili olduğu bulunmuş. Bizim toplumumuzda çok fazla yayılmamakta birlikte Avrupa’da biraz arttığını görüyoruz. Eskisi kadar ciddi ölümler de yok Avrupa’da. Vaka artışına rağmen aşı oldukları için ölüm sayılarında bir artış yok. Sizin delta varyantı veya Hindistan varyantı ile ilgili endişe etmeniz gereken tek şey aşı olup olmama endişenizdir" diye konuştu.

YAŞLI İLE GENÇ VATANDAŞIN AKCİĞERLERİNDEKİ AŞI FARKI

70 yaşında aşı olmuş ve korona virüse yakalanmış biri ile 49 yaşında aşı olmamış ve korona virüse yakalanmış kişilerin akciğer tomografilerini inceleyen Prof. Dr. Özkaya, "Sizin gerçek yaşam verilerinden bir örnek vermek istiyorum. 70 yaşında bir teyzemiz, iki doz aşısını olduktan sonra Covid- 19’a yakalanıyor. Çok hafif akciğer tutulumu ile evinde bunu rahatlıkla atlatıyor. Tedavisini evde yapıyoruz. 70 yaşında olmasına rağmen bu hastalığı çok hafif atlattı. Bu aşının teyzemiz üzerinde yüzde 100 koruyuculuğu var. Yoğun bakıma yatmadı. Hastalığı evinde geçiriyor. Bu, aşının avantajıdır. Aşı olmamış 49 yaşında genç bir hastamızın akciğerine baktığımızda ise neredeyse hiç akciğeri kalmamış, her tarafı neredeyse yanmış. Covid-19’a bağlı harabiyet var. Hayatını zor kurtardık" şeklinde konuştu.

'Delta varyantı' gençlerde hafif geçiyor 'Delta varyantı' gençlerde hafif geçiyor Hindistan'da ortaya çıkan 'Delta varyantı' gençlerde daha hafif geçiyor.

DSÖ’den Avrupa’ya Delta varyantı uyarısı: 60 yaş ve üstü korunmasız DSÖ’den Avrupa’ya Delta varyantı uyarısı: 60 yaş ve üstü korunmasız Dünya Sağlık Örgütü Avrupa direktörü Dr. Hans Kluge, ilk olarak Hindistan’da tespit edilen ve yüksek oranda bulaşıcı olduğu açıklanan Delta varyantı ile ilgili Avrupa ülkelerini uyardı. Kluge, özellikle 60 yaşın üzerindekiler olmak üzere birçok popülasyonun korunmasız kaldığını bildirdi.

Delta mutasyonu Avrupa’da ilerliyor Delta mutasyonu Avrupa’da ilerliyor Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge, Covid-19’un Hindistan’da tespit edilen Delta mutasyonunun Avrupa’da ilerlediğini açıkladı.