Koronavirüsle mücadelede hayati öneme sahip aşı çalışmaları etkin ve hızlı bir biçimde sürdürülüyor. Bu kapsamda aşıda yaş haddinin yeniden düşerek 18 üstü vatandaşların da dahil edildiği Bakan Koca tarafından duyuruldu.

GELECEK 3 YIL PLANI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hastalığı geçirdikten 45 gün sonrasında 65 yaş üzerinde vefatın iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçecek." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkesin aşı randevusunun açılacağını bildirdi.

"DELTA VARYANTILA İLGİLİ 134 VAKAMIZ OLDU"

Koca, "Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Yoğunluklu olarak İstanbul'da görüldü." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, Delta varyantında iki doz aşının daha etkili olduğunun bilindiğini, gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebileceklerini bildirdi.

AŞILAMADA HEDEF: KURBAN BAYRAMI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

"Nüfusun en az yüzde 70'inin, 55 milyona yakın vatandaşımızın Kurban Bayramı'na kadar en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz. Bazı ülkelere karantina uyguluyoruz 14 gün olarak. 1 Temmuz itibarıyla bunu biraz daha detaylandırmış olacağız, belki bazı ülkelerde yasak koymak da gerekebilir."

Sağlık Bakanı Koca, önümüzdeki dönemde zorunlu olmadıkça kısıtlama uygulamak istemediklerini söyledi.

23 Haziran koronavirüs tablosu 23 Haziran koronavirüs tablosu Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye'de son 24 saatte 224 bin 192 Covid-19 testi yapıldığı öğrenilirken, 5 bin 809 kişinin testinin pozitif çıktığı ve 65 kişi hayatını kaybettiği bilgisine ulaşıldı.