Sağlık Bakanlığınca, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı doğrultusunda Covid-19 geçirenlere, iki doz yerine tek doz aşı uygulanmasının yeterli olacağı bildirilmişti. Bu nedenle, hastalığı geçiren ve bir doz aşı olanların ikinci doz randevuları iptal edilmişti.

YENİDEN RANDEVU ALINABİLECEK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hastalığı geçirenlerin isterlerse bir yerine iki doz aşı olabileceklerini belirtti.

Bu kapsamda, Covid-19 geçiren ve tek doz aşı olanların daha önce iptal edilen ikinci doz aşı randevuları tekrar sisteme tanımlandı.

AŞI SERTİFİKASI NASIL ALINACAK?
Hastalığı geçirenlerden hem bir doz hem de iki doz yaptıranlar, aşı sertifikalarını e-nabız veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamaları üzerinden oluşturabilecek.

Covid-19 geçirmeyenlerin sertifikaları ise iki dozun uygulanmasının ardından verilecek. Sertifikaların verilmesinde aşı türü dikkate alınmayacak.

Covid-19 geçirenlerin birinci dozları, hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra uygulanıyor.

AŞI SERTİFİKASI NEDİR?
Aşı sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

Aşı sertifikası, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Covid-19 test sonucunu içerecek.

Sertifikayla AB'de onaylı Covid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak.

Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek.

SERTİFİKA NERELERDE GEÇERLİ OLACAK?
Aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak.

Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

Eşeğinin üstündeyken aşısı vuruldu! Aşı ekiplerine moral şiiri okudu Eşeğinin üstündeyken aşısı vuruldu! Aşı ekiplerine moral şiiri okudu Amasya’da aşılama ekipleri gittikleri köyde yaşlı kadının eşeğinin üstünde seslendirdiği şiirle moral buldu. Eşeğinin üstündeyken aşısı vurulan kadın sağlık ekiplerine teşekkür etti.

Bakan Koca'dan önemli açıklamalar Bakan Koca'dan önemli açıklamalar Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Bakana Koca, aşıda bazı illerde istenilen ivmeye ulaşılamadığını bu sebeple de söz konusu ivmeye ulaşmamış iller için yeni uygulamaların olacağını söyledi.