Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve KwaZulu-Natal Araştırma İnovasyon ve Dizilim Platformu, yeni bir Covid-19 varyantı tespit ettiklerini açıkladı.

YENİ BİR MUTASYON TESPİT EDİLDİ

Bilim insanları 2021 yılının Mayıs ayında C.1.2 isimli bir mutasyon tespit ettiklerini açıklarken, bu varyantın ilk olarak Wuhan'da tespit edilne Covid-19'dan çok daha fazla değişim geçirdiğini belirtti.

BİRÇOK ÜLKEYE YAYILMIŞ DURUMDA

Güney Afrika'nın yanı sıra İngiltere, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre gibi ülkelerde de bu varyantın görüldüğü belirtildi. Bilim insanların virüsün yayılma hızını da izlerken, aylık olarak C.1.2 varyantının aynı Beta ve Delta varyantları gibi hareket ettiğinin altını çizdi.

DİĞER VARYANTLARDAN DAHA HIZLI

Henüz hakemli bir dergide yayımlanmayan araştırmada C.1.2 dizilimindeki mutasyon hızının yılda 4.18 olduğu ve bunun da şu an insanların hayatını tehdit eden diğer varyantlardan çok daha hızlı olduğu belirtildi. Bilim insanları, bu hızlı mutasyonun Alpha, Beta ve Gama varyantlarında da görüldüğünü belirtti.

“ETKİLERİNİ GÖRMEK İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMAK GEREK”

Tespit edilen C.1.2 varyantının yarısından fazlasının 14 mutasyon geçirdiğini aktaran uzmanlar, "Bu varyantın  etkisini görmek için daha çok çalışmak gerek. Bu varyantın Delta varyantına karşı baskın olup olmayacağını görmek için çalışmaları artırmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Cep telefonlarımızla Covid 19 testi imkansız değil Cep telefonlarımızla Covid 19 testi imkansız değil Covid 19’un tüm dünyaya endişe verdiği, sanattan ekonomiye, sağlıktan ulaşıma tüm sektörleri olumsuz etkilediği bu dönemde virüs kolayca tespit edilebilse hayat ne kadar kolay olurdu öyle değil mi? Bilim adamları aşılar ve antiviral ilaçlar gibi tıbbi ilerlemelerin yanı sıra, pandemiye karşı ek bir savunma hattı olarak yüzeylerdeki korona virüs parçacıklarını tanımlamak için akıllı telefonlardan yararlanmayı düşünüyor.

Türkiye'de son 24 saatte 83 kişi Covid 19 sebebi ile hayatını kaybetti Türkiye'de son 24 saatte 83 kişi Covid 19 sebebi ile hayatını kaybetti Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 241 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 83 kişi hayatını kaybetti.

Galatasaray'da bir oyuncunun Covid 19 testi pozitif çıktı Galatasaray'da bir oyuncunun Covid 19 testi pozitif çıktı Galatasaray Kulübü, futbol takımına uygulanan korona virüs testlerinin ardından 1 futbolcuda pozitif bulguya rastlandığını açıkladı.