Bakanlık tarafından ülke genelinde "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatılacak. Program kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftler, ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek.

Program kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim saat 11.00'e kadar teklif toplanacak.

İhale sürecinin ardından uygulamanın hızlıca hayata geçirilmesi planlanıyor.

HEDEF HASTALIKLI DOĞUMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.

SMA NEDİR?

Sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan SMA, nadir görülüyor. Hastalık, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetlerin işleyişini bozuyor.

Bakan Koca: SMA hastası çocuklarımızın tedavisi ile ilgili her türlü tedbiri alıyoruz Bakan Koca: SMA hastası çocuklarımızın tedavisi ile ilgili her türlü tedbiri alıyoruz Koca: "SMA hastası çocuklarımızın tedavisi ile ilgili her türlü tedbiri alıyoruz, en iyisini yapmak üzere tüm güncel gelişmeleri takip ediyoruz."

SMA hastaları için gen umudu SMA hastaları için gen umudu ABD’de 6 aydan küçük SMA hastası bebeklerde uygulanan ve olumlu sonuçlar veren “gen tedavisi” yeni yılda Türkiye’de de yapılacak.

SGK, SMA hastalarının ilaçlarını ödeme listesine aldı SGK, SMA hastalarının ilaçlarını ödeme listesine aldı SGK, Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen SMA hastalarının ilaçlarını ödeme listesine aldı. İlaçlarla ilgili Sağlık Bakanlığı SGK'ya yazı yazmıştı.