DSÖ'ye bağlı Teknoloji Erişim Havuzu (C-TAP) ve İlaç Patent Havuzu (MPP), İspanya Ulusal Araştırma Konseyinin geliştirdiği Covid-19 antikoru test kitinin üretimi ve dağıtılması için lisans anlaşmasını onayladı. 

İspanya Ulusal Araştırma Konseyinin (CSIC) geliştirdiği test kitinin, insan vücudunda Covid-19 virüsü enfeksiyonu veya Covid-19 aşısı sonrası oluşan antikor oranını etkili bir şekilde tespit edebileceği açıklandı.

Bu antikor testinin diğerlerinden farklı olarak basit laboratuvarlarda uygulanabildiği ve testlerin yaygın kullanımıyla birlikte düşük gelirli ülkelerin, Covid-19 antikoru taşıyan kişi sayısına dair somut veriler sunabileceği kaydedildi.

ORTA VE DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELERDEN PATENT ÜCRETİ ALINMAYACAK 

Test sonuçlarının herhangi bir cihaz olmadan, çıplak gözle renk cetveline karşı tutulup okunabileceği ve bunun yanı sıra mikro plaka okuyucularda test doğruluk oranının daha yüksek olduğu bilgisi paylaşıldı.

Antikor testinin üretimi ve dağıtılmasında orta ve düşük gelirli ülkelerden patent ücreti alınmayacağı da vurgulandı.

C-TAP'ın kurucu ülkesi Kosta Rika'nın Devlet Başkanı Carlos Alvarado Quesada, lisans anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu lisans, küresel ve çok taraflı çabalarımızda insan merkeze alındığında neleri başarabileceğimizin bir göstergesidir" dedi.

Quesada, küresel halk sağlığını önemseyen bu gelişmeden ötürü İspanya hükümetine şükranlarını sundu.

"AÇIK VE ŞEFFAF LİSANSLARA İHTİYACIMIZ VAR"

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus ise CSIC'in ürettiği antikor test kitinin, Covid-19 ile mücadelede önemli bir dayanışma örneği olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti.

Aşı üreticisi ülke ve firmaların da CSIC'ın sorumlu davranışını örnek alması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, "Salgın zamanında etkili mücadele edebilmek için bu tür açık ve şeffaf lisanslara ihtiyacımız var" dedi.

Artan Kovid-19 vakaları nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlamalar geri geldi Artan Kovid-19 vakaları nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlamalar geri geldi Koronavirüs salgınında mücadele devam ederken, bazı ülkeler artan vakalar nedeniyle sıkı tedbirleri tekrar uygulamaya karar verdi.
Güney Afrika'da Kovid-19 vakaları artıyor Güney Afrika'da Kovid-19 vakaları artıyor Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının en fazla görüldüğü ülke Güney Afrika Cumhuriyeti'nde son günlerde Kovid-19 vakaları artmaya devam ediyor.