Ziyneti KOCABIYIK

Orta kulak iltihabının en önemli belirtisinin uykudan uyandıran şiddetli kulak ağrısı olduğunu söyleyen kulak burun ve boğaz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ayça Koç, bazen bu hastalığın daha sessiz gidebildiğini belirtti.

Doç. Dr. Koç, “Tedavi edilmemesi durumunda kulak zarı yırtılması, kulak kemiği iltihapları, işitme kaybı, menenjit, beyin apsesi gibi ciddi problemlere sebep olan orta kulak iltihabını erken dönemde fark etmek gerekir. Bu sebeple bir kulağını sürekli çekiştiren, denge kaybı yaşayan, iştahı azalan, kulağından sıvı gelen, normalden daha fazla ağlayan, huzursuz, sesleri duymada ve cevap vermede problem yaşayan çocuklarda orta kulak iltihabı akla gelmelidir” dedi.

Çocuklarda yoğun bakım yatışları arttı Çocuklarda yoğun bakım yatışları arttı Doğu Pediatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Velat Şen, Covid-19'da vaka sayılarındaki artışın artık çocukları da ciddi etkilediğini söyleyerek, "Bağışıklık sistemi iyi olmayan çocuklarda durum organ yetmezliğine kadar gidiyor" dedi.

Çocuklar tehlikeyi çekiyor, eviniz gerçekten güvenli mi? Çocuklar tehlikeyi çekiyor, eviniz gerçekten güvenli mi? Hemen her ebeveyn, bebeği büyüdükçe ev kazalarına dair birtakım tedbirler alıyor. Ancak asıl gereken muhtemel kazalarda panik yapmadan hayat kurtaracak ilk yardımı bilmek...