Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, online olarak toplantıgerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başkanlığında toplanna kurul,  Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantı ve koronavirüste son durumu görüştü. Görüşme sonrası Bakan Koca yazılı bir açıklamam yaparak, "Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur" dedi.

"VİRÜSÜN GÜÇLENMESİ DE YOK OLMASI DA MUTASYONLARLA GERÇEKLEŞİR"
Yeni varyantların çıkması beklenen bir durum olduğunu ve endişe verici bir gelişme olmadığını belirten Bakan Koca, “Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir” dedi.

ÜLKEYE GİRİŞ KISITLAMASI
Bakan Koca açıklamada, “Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir” ifadelerine yer verdi.

“AŞILARIN TAMMALANMASI SON DERECE ÖNEMLİ”
Yeni varyanta karşı aşıların etkililiği ile ilgili de değerlendirmelerde bulunulduğunu belirten Bakan Koca, “Ülkemizde, aşıların karma olarak kullanıldığı da dikkate alındığında, önemli bazı avantajlarımız vardır. Literatürdeki yeni çalışmalar ve bakanlığımızın topladığı gerçek hayat verileri karma aşı kullanımının korumada üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir” dedi.

YERLİ AŞI AÇIKLAMASI
Bakan Koca, “Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı ise halen en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır. Kış mevsimi ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen süre artmıştır. Sağlığımız için zorunlu olmadıkça havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir. Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim” dedi.

Koronavirüste son durum belli oldu: 1 Aralık vaka haritası Koronavirüste son durum belli oldu: 1 Aralık vaka haritası 24 saatlik koronavirüs tablosu belli oldu. Buna göre; Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 252 Covid-19 testi yapıldı, 22 bin 556 kişinin testi pozitif çıktı, 196 kişi hayatını kaybetti.

Bilim adamları koronavirüse karşı geliştirdi! Bu sakızla yüzde 95 koruma Bilim adamları koronavirüse karşı geliştirdi! Bu sakızla yüzde 95 koruma Koronavirüsle mücadele için bilim dünyası da farklı araştırmalar yapıyor. ABD’de deneylerle geliştirilen bir sakızın koronavirüs(covid-19) salgınında yüzde 95 oranında koruma sağladığı belirtildi.